Mevcut betonarme binaların moment, kesme kuvveti ve eksenel yük (MVP) etkileşim tabanlı yeni bir yöntem ile sismik performanslarının belirlenmesi
Moment, shear force and axial force (MVP) interaction based new method for seismic performance evaluation of existing reinforced concrete buildings
- Tez No: 504889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada 2011 Van depremlerinden etkilenmiş 146 bina, 2002 Afyon Depreminden etkilenmiş 18 bina ve 2003 Bingöl Depreminden etkilenmiş 28 binanın verileri kullanılarak betonarme binaların deprem güvenirliğinin belirlenebilmesi için mevcut ikinci kademe değerlendirme yöntemlerine alternatif olabilecek moment, kesme kuvveti ve eksenel yük etkileşim tabanlı ikinci kademe değerlendirme yöntemleri kategorisinde yer alabilecek bir ana yöntem ve bu yönteme alternatif olabilecek yöntemlerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında geliştirilen formülasyonlar“Bütünsel Değerlendirme Metodu”(MVP Yöntem 2) esas alınmak üzere“Bina Doğrultularına Göre Değerlendirme Metodu”(MVP Yöntem 1),“Moment Tabanlı Metot”(MVP Yöntem 3),“Kesme Kuvveti Tabanlı Metot”(MVP Yöntem 4) ve son olarak da“Eksenel Yük Tabanlı Metot”(MVP Yöntem 5) olmak üzere beş farklı yaklaşımda kullanılabilmektedir. Bu yaklaşımlarda binaların almış oldukları performans puanlarına göre binalar, düşük hasar riskli (DHR) ve yüksek hasar riskli (YHR) olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilmektedir. Bu çalışmada kullanılan veri tabanındaki binaların performanslarının doğru bir şekilde tahmin edilmesinde, tez kapsamında geliştirilen yöntemlerden MVP Yöntem 2'de %89,1'lik, MVP Yöntem 1'de %86,5'lik, MVP Yöntem 3'te %80'lik, MVP Yöntem 4'te %86,5'lik ve MVP Yöntem 5'te ise %81,8'lik başarı oranları elde edilmiştir. Bu bilgiler göz önüne alındığında MVP yöntemlerinin incelenen diğer yöntemlere nazaran betonarme binaların sismik hasar görebilirliğini basit hesaplarla daha iyi bir şekilde doğru tahmin edebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a new preliminary seismic performance evaluation method for existing reinforced concrete buildings based on moment, shear force and axial force interaction. The proposed method being alternative for the existing preliminary seismic evaluation methods consists of main method and alternative methods derived from the main method, considering data from 146 buildings experienced 2011 Van Earthquakes, 18 buildings damaged in 2002 Afyon Earthquake and 28 buildings shaked in 2003 Bingöl Earthquake. Within this thesis, the developed equations being based on“Total Interaction Method or Moment-Shear-Axial Interaction Method”(MVP Method 2) can be utilized in four other different ways: Evaluation Considering Principal Direction of The Building (MVP Method 1), Moment Based Method (MVP Method 3), Shear Based Method (MVP Method 4) and Axial Based Method (MVP Method 5). Reinforced concrete buildings are evaluated either being in low vulnerable state (LW) or high vulnerable state (HW) regarding their seismic performance scores calculated using the abovementioned approaches. From the 192 buildings utilized in this study, 89.1% of the buildings' seismic performance was successfully predicted in MVP Method 2, the rate was 86.5% in MVP Method 1, it was 80% in MVP Method 3, 86.5% in MVP Method 4 and 81.8% in MVP Method 5. Considering these information, MVP Methods utilizing simple equations are found to be more successful in evaluating the seismic performance of reinforced concrete buildings when compared to the available methods.