Stabilization of dredged material of Izmir Bay soils using cement and lime mixtures
İzmir Körfezi'nin tarama malzemesinin çimento ve kireç karışımları ile stabilizasyonu
- Tez No: 504897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez kapsamında zemin iyileştirme yöntemleri ile beraber tarama malzemelerinin tekrar kullanımının önemi incelenmiş ve zemin iyileştirmede kullanılan malzemelerin türleri ve miktarları hakkında literatür taranmıştır. Test usulleri ve sonuçları incelenmiş ve diğer çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Ek olarak; bu konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalardan kısaca bahsedilmiştir. Bu çalışmanın deneysel kısmında ise, İzmir Körfezi'nden zemin örnekleri alınmış, farklı kimyasal katkı malzemeleri farklı oranlarda eklenerek tarama malzemesinin geoteknik amaçlı muhtemel dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Tarama malzemesini zemin olarak sınıflandırmak için elek analizi, hidrometre analizi, kıvam limiti deneyleri yapılmıştır. Ayrıca özgül ağırlık ve organik malzeme tayini deneyleri de gerçekleştirilmiştir. En uygun karışım yüzdesini belirlemek için sistematik şekilde bağlayıcı karışımlar oluşturulup, pH ve kıvam limiti değerlerindeki değişimler gözlenmiştir. Tarama malzemesinin sıkıştırma özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için standart Proktor sıkıştırma deneyi gerçekleştirilmiştir. Son olarak serbest basınç deneyi yapılarak seçilen karışımların mukavemet değerleri değerlendirilmiştir. Karışımlar, daha gerçekçi koşullar oluşturmak adına tuzlu su ile kür edilmiştir. Ayrıca kısa ve uzun süreli kazanımları görmek için farklı kür süreleri uygulanmıştır. En yüksek oranda iyileştirme %9 kireç eklenmiş zemin karışımlarında gözlenmiştir. Maksimum serbest basınç mukavemeti 42 günlük kürün sonunda 5.76 kg/cm2 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, importance of reusing dredged materials and methods of soil stabilization and solidification are investigated. Quantities and types of soil agents are mentioned. Test procedures and test results are examined and compared with other researches. In addition; previous researches that related to this subject were briefly mentioned. As the experimental part of this study, soil samples, taken from Izmir Bay are treated with different chemical additives with different proportions in order to obtain strength values for the possible usage of the dredge material as a raw material for geotechnical construction purposes. Sieve analysis, hydrometer tests and Atterberg limits determination were performed for the classification of the dredge material as a soil. Specific gravity tests and organic content determination were also performed. The variations at the Atterberg limits due to change of pH value of artificially prepared soil binder mixtures have been determined in order to estimate the optimum binder ratio. Standard Proctor tests were performed to understand the compaction behavior of dredge materials and finally, unconfined compression tests are performed for the evaluation of the treated soil mixtures. Sea water was used in curing method in order to supply realistic conditions. Also, different curing periods are applied in order to investigate short and long-term gains of soil in terms of stabilization. The highest improvement observed with 9% lime-soil mixture. Maximum unconfined compression strength obtained 5.76 kg/cm2 after 42 days cured samples.