Elektrokimyasal grafen elektrot sentezi ve vanadyum redoks akışkan batarya sistemlerinde kullanımının araştırılması
Electrochemical graphene electrode synthesis and investigation of use in vanadium redox flow battery systems
- Tez No: 504899
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yapılan tez çalışması ile literatürde ilk kez dönüşümlü voltametri yöntemi kullanılarak tek basamakta grafen elektrot sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda ilk olarak farklı asit çözeltileri içerisinde grafit elektrot malzemesinden grafen elektrot malzemeleri sentezlenmiştir. Daha sonra, kükürt, azot, klor katkılı farklı özellikte grafen elektrot malzemeleri elde edilmiştir. Elektrot malzemelerine kükürt, azot ve klor katkılandırılması ile daha yüksek iletkenlik gibi birçok önemli özellik kazandırılmıştır. Geliştirilen elektrot malzemeleri elektrokimyasal, spektroskopik, morfolojik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Son olarak, elde edilen grafen elektrotların vanadyum redoks akışkan bataryaların pozitif elektrot bileşeni olarak kullanımı incelenmiştir. Dönüşümlü voltametri ile tek basamakta grafen elektrot sentez yöntemi mevcut elektrokimyasal ve kimyasal yöntemlerden daha basit, düşük maliyetli, çevre dostu ve kararlıdır.
Özet (Çeviri)
With the thesis study, graphene electrode synthesis was performed in one step by using cyclic voltammetry method for the first time in the literature. Firstly, graphene electrode materials were synthesized from graphite electrode material in different acid solutions. Later, sulphur, nitrogen and chlorine doped graphene electrode materials were produced. So, electrode materials were provided many important features such as higher conductivity. The developed electrode materials were characterized by using electrochemical, spectroscopic and morphological methods. Finally, the use of the obtained graphene electrodes were investigated as a positive electrode component in vanadium redox flow batteries. Graphene electrode synthesis in a single step by cyclic voltammetry method is simpler, less costly, environmentally friendly and stable than existing electrochemical and chemical methods.