Yaygın görülen MEFV genine ait mutasyonların gen ekspresyonlarının araştırılması
Investigation of gene expressions of common MEFV gene mutations
  1. Tez No: 504913
  2. Yazar: EDA GANİYUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada ilk olarak klinik açıdan Tel-Hashomer tanı kriterlerine göre Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) hastası olduğu düşünülen hastalarda bulunan mutasyonların DNA dizi analizi yöntemiyle tespit edilmesi ve mutasyon tespit edilen hastaların gen ekspresyon düzeylerinin Real-Time PCR yöntemiyle incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla MEFV geninde mutasyon bulunan 47 hasta ile mutasyon bulunmayan 8 kişi kontrol grubu olarak incelenmiş olup, genotip-fenotip ile gen ekspresyon düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma sonucunda sık görülen mutasyonlar, heterozigot genotipte, R202Q, E148Q ve M680I; birleşik heterozigot genotipte, R202Q/M694V, R202Q/E148Q; kompleks heterozigot genotipte, R202Q/M694V/M680I ve R202Q/M694V/V726A; homozigot genotipte, M680I/M680I; birleşik homozigot genotipte, R202Q/R202Q+M694V/M694V olarak bulunmuştur. MEFV geninde mutasyon bulunan hastaların gen ekspresyon düzeyleri sağlıklı kontrol grubundan düşük bulunmuştur. Homozigot mutasyon bulunan hastaların gen ifade düzeyi, sağlıklı kontrol grubu ve heterozigot mutasyon bulunan hastalardan önemli oranda düşük bulunmuştur. R202Q mutasyon birlikteliğinde görülen mutasyonların gen ekspresyon düzeyindeki azalma dikkat çekmektedir. Mutasyon görülen hastalarda karın ağrısı ve ateş en sık görülen belirti olarak karşımıza çıkmaktadır Klinik belirtilerin şiddetli görüldüğü R202Q/M694V homozigot mutasyonunda gen ekspresyon düzeyinde önemli oranda bir azalma tespit edilmiştir. Klinik belirtilerin hafif görüldüğü E148Q mutasyonunda genin ekspresyon düzeyi ise diğer mutasyonlara oranla daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak genotip ile gen ekspresyon düzeyi arasında bir ilişki mevcut olup, gen ekspresyon düzeyi ile klinik belirtiler arasında ters bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the first aim was to detect the mutations in the patients who were diagnosed with Familial Mediterranean Fever (FMF), according to Tel-Hashomer diagnostic criteria by gene sequencing and to determine the gene expression levels in the patients with a mutation by Real-Time PCR methods. For this purpose, we studied 47 patients with MEFV gene mutation and 8 control individuals without mutation and investigated the relationship between genotype-phenotype and the gene expression levels. At the end of the study, the most common mutations; in heterozygote genotype were R202Q, E148Q and M680I; in compound heterozygote genotypewere M694V/R202Q and R202Q/E148Q; in complex heterozygote genotypewere R202Q/M694V/M680I and R202Q/M694V/V726A; in homozygote genotype M680I/M680I; and in compound homozygote genotype were M694V/M694V+R202Q/R202Q. Theexpression levels of the genein patients with mutations in the MEFV gene was lower than healthy control groups. The gene expression levels of the patients homozygous mutations were found to be significantly lower than the control group and the patients with heterozygous mutations. It was also revealed that the decline in the gene expression seen in the patients with any mutation co-existed with R202Q was found to be significant. Peritonitis and fever were the most common symptoms in the patients with mutation. In the patients R202Q/M694V homozygous mutations, where clinical manifestations are severe, a remarkable decrease in gene expression was observed. In those with E148Q mutations, on the other hand, clinical symptoms were mild and the gene expression levels were higher. As a result, it was found that there was a relationship between the genotype and gene expression level and the level of gene expression and clinical symptoms were inversely correlated.