A Generalized markov chain model of manpower planning
İnsan gücü planlamasının genelleştirilmiş bir markov zinciri modeli
  1. Tez No: 50495
  2. Yazar: İSMAİL KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada, toplam işe alınan insan sayısının ve sistem çerçevesinin sabit olduğu insan gücü planlamasıyla ilgili Markov zinciri modellerini incelemekteyiz. Burada, Markov zinciri olduğu kabul edilen bir çevresel süreç sunmaktayız. Bu durumda, organizasyon içerisindeki transfer ve dışarı çıkış olasılıkları ile işe alım oranlarını bu çevresel süreç ile ilgilendirmekteyiz ve organizasyonel yapıyı yeni bir şekilde tanımlamaktayız. Bu çalışmayla bulduğumuz sonuçlar: İçerisinde toplam işe alınanların sayısının ve sistem çerçevesi sabit olduğu zaman elde edilen genelleştirilmiş eşitlikler ve bunlara ait çözümler. Bunların yanı sıra eniyi işe alım politikasmı bulmamıza yarayan bir doğrusal programı da formüle etmekteyiz. Bu çözümlere ek olarak organizasyonel yapı üzerinde transient analiz yapmamıza, doğrusal programlar üretmemize ve bunları LINDO ile çözmemize imkan veren bir yazılımı da sunmaktayız.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, we examine some basic Markov chain models of manpower planning where the total number of recruits is fixed and the system size is fixed. Here, we introduce an environmental process which is assumed to be a Markov chain. In our case, we relate transfer and wastage probabilities and recruitment proportions in the organization to this environmental process and define the organizational structure in a new form. We obtain the results: the generalized basic equations and their solutions when the total number of recruits is fixed and when the system size is fixed. We also formulate a linear program by which we can find optimum recruitment policy. In addition to these theoretical solutions, we also present a software by which we can make transient analysis on organizational structure, generate linear programs and solve them by the help of LINDO.