A Comparative study of tied columns considering different confinement models
Kolonlarda sargı etkisi gözönüne alan değişik modellerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 50496
  2. Yazar: MEHMET KABA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KARAKOÇ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Taşıma gücü tasarımında, betonarme kolonların güvenilir yük - deformasyon davranışını elde edilebilmek için sarılmış betonun gerilme-birim deformasyon eğrisiyle ilgili gerçek ve güvenilir bilgi gereklidir. Enine donatı ile sarılmış betonun davranışı üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde çeşitli değişkenlere bağlı olarak değişik analitik modeller önerilmiştir. Bu modellerde, gerilme - birim deformasyon ilişkisini etkilediği düşünülerek incelenen bazı değişkenler betonun dayanımı, sargı donatısının akma dayanımı, enine donatının hacimsel oranı, boyuna ve enine donatının düzenlenişi ve kesit boyutlarıdır. Bu çalışmadaki ana amaç, literatürde yeralan sarılmış beton için önerilmiş değişik analitik modellerin karşılaştırılmasıdır. Sargı etkisini gözönüne alan modellerden beş tanesi, interaksiyon diyagramlarının ve moment - eğrilik ilişkilerinin elde edilebilmesi için değişik kolon kesitlerine (8 veya 12 adet boyuna donatı bulunan ve üstüste binen kare veya kare ve sekizgen etriyelerle sarılmış) uygulanmışlardır. Bunu gerçekleştirebilmek için, değişik düzenlerde boyuna donatıya sahip dikdörtgen kesitli kolonlar için genel bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Sargı etkisinin kesitin taşıma gücüne ve düktilitesine olumlu katkısı tüm modellerce kabul edilmesine rağmen, enine donatının hacimsel oranı ve düzeninde yapılan değişiklikler neticesinde dayanım ve düktilitede elde edilen farklar belirli bir sayısal değer üzerinde uzlaşmamaktadır. Hiçbir model, sarılmış beton için yük - deformasyon özelliklerini belirlemede, boyuna ve enine donatının değişik oran ve düzenlerini etraflıca içerecek kadar yeterli gözükmemektedir. Çeşitli değişkenlerin sarılmış betonun davranışı üzerindeki etkisini daha iyi anlayabilmek için daha çok deneysel veriye ihtiyaç olduğu açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In ultimate strength design, reliable and accurate information concerning the stress - strain curve for confined concrete is necessary in order to obtain reliable load - deformation behavior to assess deformability and ductility of reinforced concrete columns. Numerous studies have been reported on the behavior of concrete confined by lateral reinforcement. Several analytical models with various degrees of sophistication have been proposed. Some of the variables which were considered in these models as influencing parameters for the stress - strain relationship of confined concrete were the strength of concrete, yield strength of confining reinforcement, volumetric ratio of lateral reinforcement to concrete core, configurations of the lateral as well as longitudinal reinforcement and section dimensions. The main objective of this study is to compare different analytical models available in literature for the confinement of concrete. Five of these models, which take confinement effect into account, are applied to column sections (containing 8 or 12 longitudinal reinforcing bars and transverse reinforcement consisting of either overlapping square hoops or square and octagonal hoops) to obtain interaction diagrams and moment - curvature curves. In order to achieve this, a software is developed for the most general case for rectangular column sections with longitudinal reinforcement distributed symmetrically over the cross section in multi- levels. Although all models agree that confinement increases the ultimate load carrying capacity as well as ductility of the section, there is no agreement between the models regarding the specific quantification of the changes in strength and ductility upon changing the amount or configuration of lateral reinforcement. None of the models seems to be sufficiently comprehensive to accommodate different amounts and configurations of longitudinal as well as lateral steel in predicting the force - deformation characteristics of confined concrete. It is evident that more experimental data is definitely required to investigate the effects of different variables on the behavior of confined concrete.