Üniversite öğrencilerinin psikolojik sermayelerinin girişimcilik eğilimleri üzerindeki etkisi
The effects of psychological capital on the entrepreneurial intention of university students
- Tez No: 504963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİBBİ SUAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
İnsanların girişimci olmasında ya da girişimlerin başarıya ulaşmasında ekonomik, sosyal, duygusal ve kültürel sermaye önemlidir. Fakat başarının diğer faktörlerini de göz ardı etmemek gerekir. Bu bağlamda bir girişimin başlatılmasında ve sürdürülebilmesinde psikolojik sermaye de oldukça önemlidir. Psikolojik sermayenin“öz yeterlilik, psikolojik dayanıklılık, iyimserlik ve umut”olmak üzere 4 alt boyutu vardır. Bu araştırma kapsamında psikolojik sermayenin ve psikolojik sermayenin alt boyutlarının girişimcilik eğilimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kayseri'de bulunan 3 farklı üniversitede İşletme, Mimarlık ve Mühendislik bölümlerinde eğitim gören 795 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma 4 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde psikolojik sermaye ve alt boyutları incelenmiştir. İkinci bölümde girişimcilik ve girişimciliğin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde girişimcilik eğilimine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise araştırmanın konusu, amacı, kapsamı, sınırlılıkları, önemi ve yöntemi ifade edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Luthans ve arkadaşları (2007) tarafından geliştirilen 'Psikolojik Sermaye Ölçeği' ile Thompson'un (2009) geliştirdiği 'Girişimcilik Eğilimi Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin Psikolojik Sermaye düzeyleri ve Girişimcilik Eğilimleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki söz konusudur. Ayrıca Psikolojik Sermaye ve alt boyutları Girişimcicilik Eğilimi üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Economic, social, emotional and cultural capital are integral to the success of enterprises and individual entrepreneurs. However, another important factor that all aspiring entrepreneurs should bear in mind is the effects of psychological capital in terms of initiating or sustaining a business plan. Psychological capital (PsyCap) has 4 sub-dimensions which include,“self-efficacy, psychological resilience, optimism and hope”. In this research, the effects of psychological capital on the entrepreneurial intentions of university students are investigated. The sample of this research consists of 795 university students who are studying in Business Administration, Architecture and Engineering departments of 3 universities located in Kayseri, Turkey. The research consists of 4 main chapters. The first chapter examines psychological capital and its sub-dimensions. The second chapter discusses entrepreneurship and its historical development, while the third chapter explores entrepreneurial intention in more detail. The fourth chapter addresses the purpose, importance, scope, limitations and method of the research. To collect research data, 2 scales are used: the“Psychological Capital Scale”developed by Luthans et al. (2007) and the“Entrepreneurial Intention Scale”developed by Thompson (2009). The results of the research prove that PsyCap and Entrepreneurial Intention of university students have a positive and significant relationship. Results also show that PsyCap and its 4 sub-dimentions have positive and significant effect on Entrepreneurial Intention.