Türkiye'ye yönelik değişen ve derinleşen tehditler: Suriye ve Irak'ta kökleşen DAEŞ terörü
Changing and deepening threats againist Turkey: DAESH-rooted terrorism in Syria and Iraq
  1. Tez No: 504977
  2. Yazar: ZİKRİYE SEVDA SEKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dini motifli terörün geldiği son boyutu temsil eden ed-Devlet'ül İslamiye fi'l Irak ve'ş Şam (DAEŞ) terör örgütü 1999'da Afganistan merkezli kurulmuş ve 2001'de ABD'nin Afganistan'ı işgali sebebiyle Irak'a taşınmıştır. DAEŞ kurulduğundan beri altı kez isim değiştirmiştir. Terör örgütü 2011'de başlayan Suriye iç savaşına el-Nusra Cephesini kurarak müdahil olmuştur. Diğer taraftan DAEŞ, Suriye'de el-Kaide ile güç mücadelesine girmesi sonucunda el-Kaide'yle bağlarını koparmıştır. 2014'te“Hilafet”ve“İslam Devleti”ilan eden DAEŞ Irak ve Suriye topraklarını fiili olarak parçalamıştır. Ayrıca DAEŞ Irak ve Suriye'de Şiileri hedef alarak bilinçli şekilde mezhep savaşı çıkarma stratejisi izlemiştir. DAEŞ hem yabancı terörist savaşçıların bölgeye akını hem de Suriyeli sığınmacı krizi nedeniyle uluslararası nitelikte güvenlik tehdidi yaratmıştır. Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye uzun kara sınırı olması bu ülkelerde yaşanan siyasi krizler ve terör örgütlerinden etkilenme yoğunluğunu diğer devletlere kıyasla arttırmıştır. DAEŞ Türkiye'de çok sayıda terör eylemi düzenlemiştir. Ayrıca DAEŞ'le mücadele söylemi ile bölgede güçlenen Kürdistan İşçi Partisi terör örgütü (PKK) ve Suriye uzantısı Demokratik Birlik Partisi de (PYD) Türkiye'yi hedef almıştır. DAEŞ'le mücadele çerçevesinde (Azez-Cerablus hattı hariç) Suriye-Türkiye sınırına yerleşen PYD terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen bölgelerde siyasi-askeri yapılanma kurmaya çalışmıştır. DAEŞ'ten kaynaklı ulusal güvenlik tehditleri PYD terör koridoru ile devletin beka sorununa dönüşmüştür. Bu kapsamda Türkiye, Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatını (FKH) ve Zeytin Dalı Harekatını (ZDH) düzenlemiştir. FKH, DAEŞ'in yok edilmesi ve PYD terör koridorunun engellenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. ZDH ile Türkiye doğrudan PYD terör örgütünü hedef almıştır.
Özet (Çeviri)
Al-Dawla al-Islamiya fil-Iraq wa al-Sham (DAESH) terror organization which represents the peak of terrorism that has religious motives, was established in 1999 in Afghanistan and moved to Iraq as a result of the USA's invasion of Afghanistan in 2001. DAESH changed its name six times since it was established. It participated Syrian civil war by forming al-Nusrah Front. On the other hand it broke its ties with al-Qaeda by getting included to the conflict of power. In 2014 DAESH declared“Caliphate”and“Islamic State”by physically invading Syria and Iraq. Furthermore DAESH focusing deliberately on Shias in Iraq and Syria pursued the strategy of breaking a sect war. DAESH has created an international threat to security through both foreign terrorist warriors and refugee crisis that pour over the region. Iraq and Syria have a long land border with Turkey and this situation has aggravated the intensity of the influence of political crisis and terrorist organizations in Turkey compared to other states .DAESH has perpetrated many terrorist attack in Turkey. Furthermore the Kurdish Workers Party terror organization (PKK) and its Proxy the Democratic Union Party (PYD), which make use of the discourse of fighting againist DAESH, attacked Turkey. The terrorist organization PYD aimed at establishing a political and military structure in Syria-Turkey border, excluding Azez-Jarablus line. National security threats stemmed from DAESH has evolved into the survival of state via PYD's aims to create a terror border. In this context Turkey has arranged Euphrates Shield Operation (ESO) and Olive Branch Operation (OBO) in Syria. Through OBO, Turkey directly targetted PYD.