ABD'nin Donald Trump başkanlığı döneminde 2017-2021 Suriye'ye yönelik politikaları ve ABD-Türkiye ilişkilerine etkisi
US policy towards Syria 2017-2021 during the presidency of Donald Trump and its impact on US-Turkey relations
- Tez No: 864119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VALERIY MORKVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Başkan Donald Trump'ın görev süresi boyunca (2017-2021) ABD'nin Suriye'ye yönelik politikalarının birbiriyle olan karmaşık etkileşimini ve bunların Türkiye ile ikili ilişkiler üzerindeki sonuçsal etkilerini incelemektedir. ABD'nin Suriye ihtilafında üstlendiği stratejik değişimlerin ve politika değişikliklerinin detaylı bir incelemesini sunmakta ve bu politikaların bölgesel istikrarsızlık ve değişen jeopolitik çıkarlar zemininde ABD-Türkiye ilişkilerinin dinamiklerini nasıl etkilediğini incelemektedir. Araştırma, ABD'nin hem Suriye hem de Türkiye ile tarihsel ilişkilerini bağlamsallaştırarak başlamaktadır ve Soğuk Savaş döneminden Arap Baharı ve Suriye İç Savaşı'nın başlangıcına kadar bu ilişkilerin evriminin izini sürmektedir. Ardından, Trump yönetimi altında ABD'nin Suriye'ye yönelik dış politikasındaki önemli değişikliklere odaklanarak, kilit politika değişikliklerini, askeri angajmanları ve diplomatik stratejileri incelemektedir. Çalışma aynı zamanda dijital diplomasinin, özellikle de Başkan Trump'ın Twitter kullanımının dış politika söylemlerini ve diplomatik ilişkileri şekillendirmedeki rolünü değerlendirmektedir. Bu analizin kritik bir yönü de ABD'nin Suriye politikalarının Türkiye ile ilişkileri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Buna ABD'nin Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) verdiği destek, Türkiye'nin Rus S-400 füze sistemini satın alması konusundaki anlaşmazlık ve güvenlik iş birliği ve bölgesel istikrar üzerindeki daha geniş etkileri de dahildir. Çalışma, Türkiye'nin stratejik kararlarının ardındaki mantığı ve ABD ile yaşanan gerilimleri anlamak için neo-realist güvenlik teorisinden perspektifler içeren çok boyutlu bir yaklaşım kullanmaktadır. Nihayetinde çalışma, Trump döneminde ABD'nin Suriye'ye yönelik politikalarının ABD-Türkiye ilişkilerinin hatlarını şekillendirmede önemli bir rol oynadığı sonucuna vararak uluslararası ilişkilerdeki karmaşık karşılıklı bağımlılığın önemini vurgulamaktadır. ABD dış politikasındaki değişimlerin sadece bölgesel dinamikleri etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda uzun süredir devam eden ittifakların dayanıklılığını nasıl test ettiğini ortaya koyarak, çağdaş diplomatik angajmanlardaki daha büyük zorlukları örneklendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the complex interplay of the United States' policies towards Syria during President Donald Trump's tenure (2017-2021) and their consequential impact on bilateral relations with Turkey. It provides a detailed analysis of the strategic shifts and policy decisions undertaken by the US in the Syrian conflict and examines how these policies have influenced the dynamics of US-Turkey relations, against a backdrop of regional instability and evolving geopolitical interests. The research begins by contextualizing the historical relations of the US with both Syria and Turkey, tracing the evolution of these relationships from the Cold War era to the onset of the Arab Spring and the Syrian Civil War. It then focuses on the significant changes in US foreign policy towards Syria under the Trump administration, exploring key policy shifts, military engagements, and diplomatic strategies. The study also evaluates the role of digital diplomacy, particularly the use of Twitter by President Trump, in shaping foreign policy narratives and diplomatic relations. A critical aspect of this analysis is the examination of the impact of US Syria policies on its relations with Turkey. This includes the contentious issues of the US support for the Syrian Democratic Forces (SDF), the discord over Turkey's purchase of the Russian S-400 missile system, and the broader implications for security cooperation and regional stability. The study employs a multidimensional approach, incorporating perspectives from neo-realist security theory, to understand the rationale behind Turkey's strategic decisions and the ensuing tensions with the US. Ultimately, the study concludes that the US policies towards Syria during the Trump era have played a pivotal role in shaping the contours of US-Turkey relations, underscoring the complex interdependencies in international relations. It highlights how shifts in US foreign policy have not only affected regional dynamics but also tested the resilience of longstanding alliances, reflecting the broader challenges in contemporary diplomatic engagements.