Karabük İli ve Isık Göl bölgesinin yerleşim yeri adları üzerine incelemer
Reviews on the place names of Karabuk Province And Issyk Kul region
- Tez No: 504979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZHYLDYZ ISMAILOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ad bilimin bir alt kolu olan yer ad bilimi her geçen gün önemi artan bilim dallarından biridir. Çünkü yer adları bir toplumun milli değerleri arasında önemli bir yer tutar ve milli hafızanın korunmasına katkı sağlar. Yer ad bilimi kültür-coğrafya, kültürtarih ve kültür-dil ilişkisi bakımından önemli bir bilim dalıdır. Çalışmada Nurbek Akmatov tarafından Isık Göl yer adlarının ele alındığı IsıkKöl Toponomiyası ve Isık-Köl Cer Suu Attardın Sözdügü adlı eserlerle birlikte Isık-Köl belediyesinden temin edilen yer adlarının listesi doğrultusunda Isık Göl yer adları ile Karabük'teki yer adlarının oluşum yolları çeşitli yönlerden incelenerek benzerlik gösteren yer adları ile farklılık gösteren yer adları üzerinde durulmuştur. Bu sayede ayrıştırılmaya çalışılan Türk topluluklarının birliğine dikkat çekilerek ortak kültüre vurgu yapmak amaçlanmıştır. Türkiye'de, İç İşleri Bakanlığı'nın Köylerimiz kitabı ile yine İç İşleri Bakanlığının Genel Köy Listelerinden yararlanılmıştır. Karabük ve Isık Göl'ün farklı coğrafyalarda yer almaları sebebiyle konu sınırlandırmasına gidilerek Karabük ilindeki il, ilçe, köy ve belde adları ile Isık Göl bölgesinde şehir, köy ve muhtarlık adları ele alınmıştır. Yapılan incelemeler, Karabük ili ve Isık Göl bölgesindeki yer adlarında Türkçe kökenli adların çoğunlukta olduğunu göstermektedir. Sovyet rejiminin Kırgız toplumuna yaptığı baskılara rağmen Türkçe adlar varlığını koruyarak bugüne ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Toponymy which is a sub-branch of onomatology is one of the disciplines those gain importance day by day. This is because, toponymy that has an importance place in values of a nation makes a big contribution to the national memory. With regards to culture-geography, culture-history and culture-language relationships, toponymy is also a significant discipline. In this study, place names in Issyk Kul region of Kyrgyzstan with reference to the names mentioned in Nurbek Akmatov's Issyk Kul Toponymia, Issyk Kul Cer Suu Attardın Dictionary and names taken from the Issyk Kul municipality are examined and compared in terms of occurrence processes, differences and similarities with the place names in Karabük. Thus emphasizing the mutual Turkic culture is aimed in this study by pointing out the union of Turkic communities those are tried to be separated from each other for decades. The book called“Our Villages”and“List of Villages”published by Turkish Ministry of Interior are referred in this study. Because Karabük and Issyk Kul are in different geographies, the subject matters are limited to names of provinces, districts, towns and villages in Karabük and the names of towns, villages and neighborhoods in Issyk Kul region. As a result of this study, it is identified that Turkish originated names are predominant in the place names examined in Issyk Kul region and Karabük. Despite of the Soviet repression imposed on Kyrgyz community for years, it is seen that Turkish rooted names have continued their existence till today.