Karabük ili Safranbolu ilçesi gürültü kirliliğinin değerlendirilmesi ve haritalandırılması
Evaluation and mapping of environmental noise pollution of Safranbolu, Karabuk
- Tez No: 518839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ESMERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hızlı nüfus artışı ve sanayileşme ile birlikte çevre kirliliği önemli düzeyde artmaktadır. Başlıca çevre kirlilikleri; hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği, görüntü kirliliği ve ışık kirliliğidir. Bu çalışmada Safranbolu İlçe merkezinde trafiğin ve turistlerin yoğun olduğu bölgelerdeki gürültü düzeylerinin belirlenmesi, gürültüye neden olan etkilerin irdelenmesi ve elde edilen veriler sayesinde gürültü haritalarının çıkarılması amaçlanmıştır. Bunun için ilçe merkezinde gürültü ölçümü yapılacak 47 adet ölçüm noktası seçilmiştir. Ölçüm noktalarının koordinatları Garmin Etrex 10 marka el tipi GPS alıcısı ile belirlenmiştir. Ölçüm noktalarında meydana gelen gürültü seviyelerinin tespit edilmesi için CEM DT-8852 marka gürültü ölçüm cihazı kullanılmıştır. Ölçümler 2017 yılı yaz aylarında ve 2018 kış aylarında hafta içi ve hafta sonu ikişer defa olmak üzere sabah, öğlen, akşam saatlerinde gerçekleştirilmiştir. Ölçümler gürültü düzeyi ölçülecek noktada, tripod yardımıyla yerden 1,5 m yükseklikte yapılmıştır. Elde edilen veriler Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde (ÇGDYY) belirtilen sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda kentte yaşayan insanların gürültü bilincini belirlemek ve gürültüye karşı alınacak önlemler hakkında bilgi sahibi olup olmadıklarına dair kanıya varabilmek amacıyla 500 kişi üzerinde bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan gürültü ölçüm değerleri ArcGIS ortamına aktarılarak Safranbolu İlçe merkezine ait yaz ve kış mevsimlerinde hafta içi ve hafta sonu sabah, öğle ve akşam olmak üzere toplam 16 adet gürültü kirliliği haritası oluşturulmuştur. Elde edilen haritalar ve veriler değerlendirilerek ilçe merkezindeki gürültü kirliliğinin azaltılması ve kontrolü için gerekli tedbirler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With rapid urbanization and growth of urban population, environmental pollution is increasing significantly. Major environmental pollutions are; air pollution, water pollution, soil pollution, noise pollution, visual pollution and light pollution. In this study, it is aimed to determine the noise levels in the regions where traffic and tourists are intensive in Safranbolu district center, to examine the effects that cause noise and to create noise maps with the help of obtained data. For this study, 47 measurement points were selected for noise measurement at the district center. Coordinates of the measurement points are determined by the Garmin Etrex 10 handheld GPS receiver. CEM DT-8852 brand noise meter was used to determine noise levels at the measuring points. Measurements were made in the morning, noon and evening of the week and at weekends twice, in the summer of 2017 and in the winter of 2018. Measurements were made with a tripod at the point that 1.5 meters above the ground where the noise level would be measured. The obtained data is compared with the limit values specified in the Environmental Hazard Assessment and Management Regulation. At the same time, a survey was conducted on 500 people to determine whether people living in the city are aware of the noise and whether they have information on measures to be taken against noise. The noise measurement values were transferred to the ArcGIS environment and at total 16 noise pollution maps were created of Safranbolu District center for the summer and winter seasons, including weekdays' and weekends' morning, lunch and evening. The obtained maps and data were evaluated and necessary precautions were taken to reduce and control the noise pollution in the district center.