16. yüzyıl Azerbaycan şairlerinden Fedayi ve Behtiyar-name mesnevisi (İnceleme ve çeviriyazı)
Fedâyî one of the Ajerbaican's poet lived 16th century and his Bahtiyarnama masnavi (Examination and translation in Turkey Turkish)
  1. Tez No: 504988
  2. Yazar: GÜNAY ÇATALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYİR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
16. yüzyıl Azerbaycan şairlerinden Fedâyî ve Bahtiyâr-nâme mesnevisi adlı çalışmamızda Tebriz Milli Kütüphanesi'nde bulunan Fedâyî'ye ait Bahtiyâr-nâme mesnevisi incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Bahtiyâr-nâme geleneğinin kaynağı, doğuşu, gelişmesi, mensur ve manzum Bahtiyâr-nâmeler ele alınmıştır. İkinci bölümde Fedâyî'nin hayatı ve edebi kişiliği üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda Bahtiyâr-nâme mesnevisinin dil ve üslup, şekil özellikleri, muhteva özellikleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise yazma nüshaların tasnifi, metnin kuruluşunda takip edilen yol açıklanmış, transkripsiyonlu metne, metnin sözlüğü ve metinden yer alan sözlük dizinine, kaynakçaya yer verilmiştir. Fedâyî'nin Bahtiyâr-nâme mesnevisi Azerbaycan sahası metinlerinden olup Bahtiyâr-nâme geleneği açısından önemli yere sahiptir. Aynı zamanda muhteva açısından o dönemin kültürünü barındırması, içerdiği atasözleri ve deyimler açısından dönemin örf, adet ve inancını dile getirmesi itibariyle Türk kültürü açısından önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
İn our research which we called 16'th Fedâyî one of the Ajerbaican's poet lived 16th Century and His Bahtiyarnama Masnavi (Examination and Translation in Turkey Turkish) we researched Fedayi's Masnavi that we got from the Tabriz library. Our research consists of three main parts. İn the firsht part we talked aboud the source of tradition of Bahtiyar-name, his origin and development, verse and prose froms of Bahtiyar-name. İn the second part we talked about Fedayi's life and his literary personality. Also we explained Bahtiyar-name's language, sitylistic, form and content features. İn the third part we worked on manuscripts and method. This part consist of transcribed texti,, dictionary and bibliography. This work which related to Azerbaijan is very important. Also it is very important in terms of Turkish culture. Because of his content about culture of that period, pioverba and idioms, customs and traditions.