Radar signal implementation with wavelet transform
Dalgacık dönüşümüyle radar işaretinin gerçeklenmesi
  1. Tez No: 50499
  2. Yazar: MUSTAFA UFKU KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
DALGACIK DÖNÜŞÜMÜYLE RADAR İŞARETİNİN GERÇEKLENMESİ ÖZET Bu tezdeki amaç; radar uzaklık problemindeki gecikme paramefresinin dalgacık dönüşümüyle bulunmasıdır. İlk olarak, gönderilen ve geri alman işaretlerin modeli tanımlanmıştır, ikinci olarak, ilinti süreci ve radar problemindeki kullanımı açıklanmıştır. Geniş band işaretlerinin dar band işaretlerine benzetilme koşulları belirtilmiştir. Tezin devamında geniş band işaretleri kullanılmıştır. Geniş band ilinti sürecinin çıktı formülüyle dalgacık dönüşüm formülü arasındaki benzerlikler anlatılmıştır. Bu benzerliklerden hareketle, çalışmalar göstermiştir ki dalgacık dönüşümünden radar uzaklık bulma problemlerinde yararlamlabilinir. Benzetim bölümünde radar işaret özellMerinin gerçeklenmesi için üç tip işaret, iki tip gürültü ve zayıflama sabiti kullanılmıştır. Radar uzaklık probleminin çözümü için dalgacık dönüşümünün kullanıldığı iki yöntem geliştirilmiştir. Dalgacık dönüşümüyle bulunan sonuçlan karşılaştırma amacıyla uyumlu süzgeç (match filter) uygulaması tasarlanmıştır. Dalgacık dönüşümüyle bulunan sonuçlar, uyumlu süzgeç uygulamasıyla bulunan sonuçlar kadar iyidir.
Özet (Çeviri)
IV RADAR SIGNAL IMPLEMENTATION WITH WAVELET TRANSFORM ABSTRACT In this thesis, the aim is to show how to find the delay parameter in radar range problem by using wavelet transform. As a starting point, first a model for transmitted and received radar signals have been defined. Then correlation process and its usage in radar detection problem is explained. Following the conditions given for approximating the wideband signals to narrowband signals, the wideband signals are used throughout the thesis. The similarities between wideband correlation output formula and wavelet transform formula are explained. Therefore, the studies show that wavelet transform formula can be used in radar range detection problem for wideband signals. In simulation part, three types of signals, two types of noise and attenuation constant are used to illustrate the radar situation. Two methods are created for the usage of wavelet transform in radar range detection problem. Match filter is designed for the comparison with the results found by wavelet transform. The results found by using wavelet transform are as good as match filter case.