Design and implementation of FMCW radar using raspberry Pi single board computer
Raspberry Pi tek kartlı bilgisayar kullanarak FMCW radarının tasarımı ve gerçekleştitilmesi
  1. Tez No: 521059
  2. Yazar: HUSAIN ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devreler ve Sistemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga (FMCW) radarı, sürekli dalga, testere dişi veya üçgen fonksiyon ile frekans modülasyonlu sinyal göndererek hedefin menzilini ve hızını ölçer. Bu teknoloji ile, hedef aralığın ve hızının ölçülebilmesi, hedefe küçük aralıkları ölçebilme yeteneği dâhil olmak üzere, puls radarına kıyasla birçok avantaj elde edilebilir. Ayrıca, diğer radar tipleriyle kıyaslandığında daha iyi bir doğruluğa ve btemel bantta düşük frekans nedeniyle daha basit sinyal işlemeye sahiptir. Bu tez, Raspberry Pi tek kartlı bilgisayar kullanılarak sinyal işleme platformu olarak 6 GHz FMCW radar sisteminin eksiksiz bir tasarımını ve gerçekleştirilmesini sunmaktadır. Önerilen sistem 6 GHz RF ön uç mimarisi, dijital ara yüze analog ve kontrol ünitesinden oluşmaktadır. FMCW sinyallerinin oluşturulmasındaki temel zorluklardan biri, VCO'lar ile birlikte kesirli-N frekanslı sentezleyiciye dayanan kapalı bir döngü yapısı kullanılarak önerilen tasarımda çözülmüş olan VCO'ların doğrusal olmamasıdır. Temel bantta, dijital arayüz aşamasından önce sinyali dengelemek için kullanılan yüksek geçirgen süzgeç, yakın hedefler ve uzak hedefler arasındaki güç seviyesindeki önemli farklılıkları azalmaktadır. Geliştirilen radar ile radarın işaret işleme katında hedefin hızı ve mesafe bilgileri başarıyla çıkartılmış ve TFT ekranında gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Frequency Modulated Continuous Wave (FMCW) radar measures the target's range and velocity by emitting a continuous wave, frequency modulated signal by a sawtooth or triangular function. With this technology, many advantages can be achieved compared to the pulse radar including ability to measure target range and its velocity, ability to measure small ranges to the target. Also, it has better accuracy when comparing to other radar types, and simpler signal processing due to low frequency at baseband. This thesis presents a complete design and implementation of a 6 GHz FMCW radar system using the Raspberry Pi single board computer as a signal processing platform. The proposed system consists of 6 GHz RF front-end architecture, analog to digital interface, and control unit. One of the key challenges in generating FMCW signals is the non-linearity of VCOs, which have been resolved in the proposed design by using a closed loop structure based on fractional-N frequency synthesizer along with VCO. At baseband, a high pass filter used to equalize signal before digital interface stage, which reduce significant differences in power level between close targets and far targets. With the developed radar, the velocity and distance information of the target has been successfully extracted from the signal processing stage of the radar and displayed on the TFT screen.