Human resources management and its impact on organizational performance: Case study on Libyan oil sector
İnsan kaynakları yönetiminin örgüt performansına etkisi: Libya petrol sektörü örneği
- Tez No: 505004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Petrol sektörü, Libya'da faaliyet gösteren Libya ve yabancı firmaların sayısı ve şubelerinin bir ağının da artmasıyla son yıllarda önemli ölçüde gelişmiştir. Geçtiğimiz yıllarda petrol faaliyetlerindeki bu genişlemeye rağmen ancak Libyalı şirketlerin bu alandaki faaliyetleri yabancı şirketlere ve komşu ülkelere kıyasla hala düşük kalmaktadır. Al-zawiya petrol rafineri şirketi, insan kaynakları yönetimi fonksiyonları ve hedefleri konusundaki farkındalığı ve pratiği ile yüksek başarı düzeyine ulaşmayı başarmış olup, bu konunun özellikle iş sektörlerinde olmak üzere tüm segmentlerde vurgulanması gerekmektedir. Bu araştırmada analitik tanımlayıcı yaklaşım kullanılmıştır. Konu anlatımının betimlemesine ve çeşitli kavramların analizine dayandı. Araştırma sonuçları, Al-zawiya petrol rafineri şirketi çalışanlarının, insan kaynakları yönetiminin şirket performansı üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu belirten görüşüyle anlaştığını gösterdi. Araştırma örneği, insan unsurunun iktidarsızlığı ve insan unsuru gelişimi ile şirket performansı artırma arasındaki ilişkiyi onaylamıştır. Genel değerlendirme için yapılan araştırma sonuçları, insan kaynakları yönetiminin Şirket'in performansını olumlu yönde etkilediği fikrini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The oil sector has developed significantly during last years, as the number of Libyan and foreign companies that operating in Libya has increased, as well as a network of its branches. Despite this expansion in oil activity during the past years. However, this activity of Libyan companies is still low compared to foreign companies and as in neighboring countries. The Al-Zawiya Oil Refining Company is has been able to achieve high levels of achievement by virtue of its awareness and practice of human resources management functions and objectives, it is necessary to highlight this subject in all segments, especially business sectors. The analytical descriptive approach has been used in this research. Which based on the descriptive of the subject explanation and analysis of the various concepts. Study has been made with 200 respondents of Al-Zawiya Oil Refining Company employees using five-point scale. The research results showed that the employees of Al-Zawiya Oil Refining Company agreement with the idea that say the human resources management has high direct effect on Company performance. The research sample showed its approval and awareness to the impotence of human element, also the relationship between human element development and raising company performance. The research results duo to overall evaluation supported the idea that human resources management has a positive impact in the performance of Company.