İş görenlerde örgütsel adalet algısı ve örgütsel adaletin çalışanların iş motivasyonu üzerindeki etkisi: Bir devlet hastanesi örneği
Organizational Justice Perception among employees and the impact of organizational justice in the degree of work motivation of the employees
- Tez No: 396117
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde teknolojide yaşanan gelişmeler, hızla değişen dünya, ekonomik ve sosyal alandaki değişimler işletmeleri de büyük ölçüde etkilemektedir. Yeniçağa uyum sağlamak, işletmelerinde başlıca amaçları arasındadır. Bu anlamda yöneticilere ve işletme sahiplerine büyük görevler düşmektedir. Örgütün iç ve dış çevresinde yaşanan gelişmeler ve değişimlerin yanında bu sürece uyum sağlamak da işletmeler ve çalışanlar için son derece zorlu ve zahmetli bir süreçtir. Bu süreçte şüphesiz en önemli materyal insandır. İnsan değişime ve gelişime en hızlı uyum sağlayabilen canlıdır. Beşeri faktörler bu noktada önem kazanmaya başlar. Daha önceleri üzerinde fazla durulmayan bazı kavramlar beşeri niteliklerin önem kazanmasıyla ön plana çıkmıştır. Bunlar; örgütsel adalet, vatandaşlık, bağlılık, güven gibi insan motivasyonunu, performansını ve verimliliğini büyük ölçüde etkileyebilen kavramlardır. Bu çalışmanın ana temasını oluşturan örgütsel adalet kavramı da böylece yönetim alanındaki yerini almıştır. İşletmelerin kaynaklarını, gelirlerini ve bunun gibi değer kaynaklarını çalışanlar arasında adil bir şekilde paylaştırması, çalışanlarını birbirinden ayırmaması, herkese eşit muameleyi yapması gibi tanımlar örgütsel adaleti açıklar niteliktedir. Bu çalışma kapsamında örgütsel adaletin tüm boyutları detaylı olarak ele alınacak ve motivasyon düzeyleri ile ilişkilendirilecektir. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların örgütsel olarak adaleti uygulayabilmeleri için gerekli olan tavsiyelerin verilmesi, iyileştirme sürecine destek sağlanması amaçlanmaktadır. Böylece çalışanların adalet algılara artacak ve bununla doğru orantılı olarak motivasyon düzeyleri de yükselecektir Bu çalışma, sağlık personelinin örgütsel adalet algılamalarının motivasyona etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma evrenini Sivas ilinde faaliyet gösteren bir kamu hastanesi sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Anket çalışması 620 çalışandan 600 sağlık çalışanı üzerinde uygulanmış ve %96,7 geri dönüş sağlanmıştır. Örgütsel adalet boyutları ile motivasyon arasındaki ilişki incelenmiş, her boyut için ilişki aynı yönde olup düşük düzeyli olduğu saptanmıştır. Çalışmada iki değişkenin (Örgütsel adalet ve Motivasyon) birbirleriyle olan ilişkilerinin yönü ve boyutu belirlenmeye çalışılmıştır. SPSS 15.0 istatistik programı ile veriler değerlendirilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. T testi, ANOVA, Korelasyon, Regresyon analize ve Tukey HSD testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda; bağımsız değişken olan Örgütsel Adalet bağımlı değişken durumundaki Motivasyonu %9.4 oranında etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The transitions which are experienced in technology in our day, the world that is rapidly transforming, the changes in the economic and social realms, do effect and influence the administrations substantially. To keep up pace with the new age is among the most important objectives of the administrations. In this respect, substantial duties fall to administrators and entrepreneurs. In addition to the developments and breakthroughs that are encountered within the internal and external environments of the organization, to keep up pace with said process is a very difficult, compelling and demanding task. Doubtlessly the most important material in this process is human. Humans are living beings which can adjust to change and transition most rapidly. Human factors start to gain importance at this point. Some concepts which are not emphasized or signified before come to the fore as the humane qualifications begin to gain importance. These are organizational justice, citizenship, human motivation such as relatedness and trust are the factors which affect performance substantially. Hence the organizational justice concept which forms the main theme of this study has taken its place in management. The implication of the organizational justice may be defined as to distribute the resources, revenues and other similar value sources of the administration justly among the employees, to act equally and indifferently to the employees, to act every one equal conduct. In this study, all of the dimensions of the organizational justice shall be handled in detail and they be associated with the motivation levels of the employees. It is sought in the institutions and administration that are active in health sector that in order to apply justice as a organizational factor, the necessary advises shall be given and the improvement process in this sector shall be supported. Thereby the justice perceptions of the employees shall increase and their related motivation levels shall raise as directly proportional to the former. This study was conducted to determine the impact of organizational justice perception on motivation of healthcare personnel. The sample of this study consists of the personnel of a public hospital, which is located in Sivas province. The questionnaires were conducted to a total of 620 healthcare employees and 600 were succesfully completed and returned, corresponding to a percentage of 96,7. In this study, the relationship between organizational justice and motivation is investigated in various dimensions. The relationships between each of the organizational justice dimensions and motivation are found to be low and in the same direction. I this study the relationships of the direction and dimension of two variables (organizational justice and motivation) towards each other are attempted to be specified. The data is evaluated by the statistic program: SPSS 15.0 and the results are interpreted. T-Test, ANOVA, Correlation, Regression Analysis and Tukey HSD Tests are applied. At the end of this research, it is observed at the end of this research that the independent variable which is organizational Justice in our case, effected the dependent variable which is motivation by a percentage of 9,4%