Eğitim ve ilahiyat fakültesi öğrencilerinin perspektifinden göç ve mülteci meselesi
Education and faculty of theology students perspective is a matter of the immigration and refugee
  1. Tez No: 505015
  2. Yazar: MURAT SALUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Göç ve mülteci meselesine dünya tarihi açısından baktığımızda çok önemli sonuçlarının olduğunu ve bu sonuçlarının toplumlarda, ekonomiden siyasete, kültürel yapıdan toplumsal dinamiklere değin birçok açıdan derin izler bıraktığını görmemiz mümkündür. Önemli göç yolları üzerinde bulunan ülkemizde de göç ve mülteci akınlarından geçmişten günümüze dek ciddi anlamda etkilendiği söyleyebiliriz. Bu etkinin hala devam etmesi, göç ve mülteci meselesinin güncelliğini ve önemini korumasına neden olduğunu ifade etmek mümkündür. Bu araştırmanın genel amacı, Malatya İnönü Üniversitesinde eğitim gören Eğitim Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin göç ve mülteci meselesine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Karma modelin uygulandığı bu çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin her aşama ve boyutunda birlikte kullanıldığı karma desen kullanılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Malatya İnönü Üniversitesi oluştururken; örneklemini 2017-2018 eğitim-öğretim yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören 200 Eğitim Fakültesi ile 200 İlahiyat Fakültesi olmak üzere toplamda 400 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın teorik kısmı tamamlandıktan sonra Eğitim Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin, göç ve mülteci meselesine yönelik görüşlerini almak üzere yarı yapılandırılmış görüşme formu ve beşli likert tipi ölçek hazırlanıp uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; Eğitim Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin göç ve mülteci meselesine ilişkin birçok açıdan birbirinden farklı düşünce ve algıları sahip oldukları saptanmıştır. Bölümlerin yanı sıra sınıf ve cinsiyet bazında da göç ve mülteci meselesine dair farklı algıların olduğu araştırma sonucunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at a very important result of migration and refugee issues in terms of the history of the world and that this results in society, from economics to politics, we see that the cultural structure, social dynamics to mention left deep scars in many ways possible. Our country located on a major migration route can say that the immigration and refugee influx from the past until today seriously affected. This effect still continue, immigration and refugee issues and the timeliness of the reasons that it is possible to express the importance of the protection. The overall objective of the research, Malatya Inonu Faculty of Theology Faculty of Education students studying with the University students to determine their views on immigration and refugee issues. At each stage and size of the quantitative and qualitative methods applied in this study it is intended for use with the composite method using a mixed pattern. Research of our universe, Malatya, creating Inonu University; sample of the 2017-2018 academic year in Malatya Inonu University Faculty of Theology Faculty of Education is composed of students with the Faculty of Theology and included 200 students with a total of 200 students of the Faculty of Education. After the research is completed the theoretical part of the Faculty of Education students and students of Faculties of Theology, nomadic and semi-structured interview form to receive their views on the refugee issue and the five-point Likert scale was prepared and implemented. As a result of the research; It has been determined that the students of the Faculty of Education and the Faculty of Theology have different opinions and perceptions in many respects regarding immigration and the refugee issue. As a result of research, there are different perceptions of immigration and the refugee issue, both in terms of class and gender.