Tr 81 düzey 2 bölgesindeki (Bartın, Karabük, Zonguldak) bireysel yatırımcıların finansal okuryazarlığı ve bireyleri finansal yatırım kararına yönlendiren faktörler
In the tr 81 level 2 region in Bartın, Karabük and Zonguldak provinces individual investors' financial literacy and factors influencing individual financial investment decisions
  1. Tez No: 505016
  2. Yazar: GÜLŞEN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Teknoloji, globalleşme, insan psikolojisine etki eden faktörlerdeki gelişmeler ve değişimler tahmin edilemez boyutlara ulaştığı günümüzde bireylerin tasarruf, yatırım ve tüketim alışkanlıklarında da değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu değişiklikleri incelemek ve tespitlerde bulunmak için klasik yaklaşımlar yeterli değildir. Bireylerin doğru finansal kararlar alabilmeleri için; finansal bilgi, tutum, davranışlarının kısaca finansal okuryazarlıklarının gereken seviyede olması yeterlidir. Finansal okuryazarlık finansal piyasaların etkinliğini sağlarken, tüketicilerin korunmasına ve finansal piyasalardaki sorunların asgari seviyeye indirilmesine büyük ölçüde olanak sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, TR 81 Düzey 2 bölgesindeki (Bartın, Karabük, Zonguldak) bireysel yatırımcıların finansal okuryazarlık düzeyi ile bireysel yatırımcıyı yatırım kararına yönlendiren faktörlerin tespit edilmesi, finansal okuryazarlık boyutları ile demografik değişkenlerin ve bireysel yatırımcıyı yatırım kararına yönlendiren faktörlerin anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi olarak belirlenmiştir. Çalışma yöntemi olarak, kaynak taraması ve anket tekniği uygulamaları tercih edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; bireysel yatırımcının yatırım kararına yönlendiren faktörler ile birlikte değerlendirildiğinde, bireysel yatırımcının yatırım kararı üzerinde finansal ürün bilinirliği, finansal tutum, finansal davranış kısaca finansal okuryazarlıklarının pozitif yönlü etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At the present time, as technology, globalization and developments and changes in factors affecting human psychology reach unpredictable dimensions, changes also occur in the saving, investment and consumption habits of individuals. Classical approaches are not sufficient to examine and detect these changes emanated. In order for individuals to make the right financial decisions; financial knowledge, attitudes, behaviors, in short, financial literacy should be at the required level. While financial literacy ensures the effectiveness of financial markets, it provides a great opportunity to protect consumers and reduce financial market problems to a minimum. The aim of this study is to identify the financial literacy level of the individual investor as well as in determining the factors which direct the individual investor to the investment decision and whether the financial literary dimensions, demographic variables and factors that direct the individual investor to an investment decision have significantly differentiated in the TR 81 level 2 region of Bartın, Karabük and Zonguldak provinces. As a working method, source scanning and survey technique applications were preferred. At the end of this study, when the individual investor was evaluated together with the factors driving the investment decision, it was determined that financial instrument awareness, financial attitude and financial behavior on the investment decision of the individual investor were, in summary, positively influenced by their financial literacy.