Exploring 6th grade students' scientific epistemological beliefs and metacognitive awareness regarding achievement level
6. sınıf öğrencilerinin bilimsel epistemolojik inançlarının ve üstbilişsel farkındalıklarının başarı düzeylerine göre incelenmesi
- Tez No: 505017
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışma iki amaca hizmet etmektedir. Çalışmanın ilk amacı, farklı başarı düzeyinde olan ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin bilimsel epistemolojik inançlarını belirlemektir. Çalışmanın ikinci amacı ise ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin üstbilişsel farkındalıklarını saptamaktır. Bu çalışma; nitel araştırma yöntemlerinden biri olan“temel nitel araştırma yöntemi”ile yürütülmüştür. Çalışmanın katılımcıları, 6. sınıfta öğrenim gören 15 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmanın katılımcılarının belirlenmesinde, amaçsal örneklem yönteminden faydalanılmıştır. Çalışmanın veri toplama araçlarını; yarı yapılandırılmış görüşmeler oluşturmaktadır. Verilerin analizinde tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilerin bilimsel epistemolojik inançlarına ilişkin bulgular; bilginin doğası ve bilmenin doğası olmak üzere iki tema, bilginin kesinliği, bilginin gelişimi, bilginin kaynağı ve bilginin doğrulanması olmak üzere dört kategori ortaya çıktığını göstermiştir. Ayrıca, bu çalışmanın dikkate değer bulgusu yüksek, orta ve düşük başarı düzeyine sahip ortaokul öğrencilerinin görüşlerini çoğunlukla bilginin doğası teması altında ifade ettikleri olmuştur. Öğrencilerin üstbilişsel farkındalıklarına ilişkin bulgular; bilişin bilgisi ve bilişin düzenlenmesi olmak üzere iki tema, açıklayıcı bilgi, işlemsel bilgi, durumsal bilgi, planlama, izleme, değerlendirme, hata ayıklama ve bilgi yönetimi olmak üzere sekiz kategori ortaya çıktığını göstermiştir. Dahası, bu çalışmanın ilgi çekici bulgusu yüksek, orta ve düşük başarı düzeyine sahip ortaokul öğrencilerinin görüşlerini çoğunlukla bilişin bilgisi teması altında bulunan işlemsel bilgi kategorisinde ifade ettikleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study served two purposes. The first purpose of the study was to detect scientific epistemological beliefs of 6th-grade students with different achievement levels at middle school. The second purpose of the study was to detect their metacognitive awareness. The present study has been carried out with“basic qualitative research method”which is one of the qualitative research methods. The participants of this study consisted of 15 6th grade students. In determining the participants of the study, purposive sampling method has been used. The semi-structured interviews constituted the data collection tools of the study. Thematic analysis method was used to analyze the data. Findings related to students' scientific epistemological beliefs; it shows us two themes as nature of knowledge and the nature of knowing, and four categories as certainty of knowledge, development of knowledge, source of knowledge, and justification for knowing appeared. Moreover, remarkable finding of the present study was that the middle school students with high, average and low levels of achievement have expressed their opinions mostly under the nature of knowledge theme. Findings related to students' metacognitive awareness; it shows us two themes as knowledge of cognition and knowledge of regulation, and eight categories as declarative knowledge, procedural knowledge, conditional knowledge, planning, monitoring, evaluation, debugging and information management appeared. Furthermore, interesting finding of this study was that the middle school students with high, average and low levels of achievement have expressed their opinions mostly in the procedural knowledge category under the knowledge of cognition theme.