Evrensel tasarıma dayalı öğrenmenin öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The effect of universal design for learning on stundents academic achievement and attitude towards mathematic course
- Tez No: 505020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, evrensel tasarıma dayalı öğrenmenin öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarıları ve matematik dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma, 2016-2017 öğretim yılında, Zonguldak ilindeki bir ilkokulun iki farklı 4. Sınıfında öğrenim gören 33 öğrenci üzerinde 18 haftalık bir süreyi kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Araştırmada deney ve kontrol grubu olmak üzere iki farklı grup belirlenmiş olup deney grubunda evrensel tasarıma dayalı öğrenme modeli uygulanırken, kontrol grubunda ise matematik öğretim programına dayalı bir öğretim gerçekleştirilmiştir. Araştırmada karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, yarı deneme modellerinden eşitlenmemiş kontrol gruplu model kullanılmıştır. Bu modelde veriler, başarı testi ve matematik dersi tutum ölçeği ile toplanmıştır. Başarı testi ve matematik dersi tutum ölçeği deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulamanın başında ön test, sonunda ise son test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise durum çalışması kullanılmış olup, veriler odak grup görüşmesi yoluyla toplamıştır. Görüşmeye katılan öğrenciler, maksimum çeşitlilik örneklemesi ile belirlenmiştir. Elde edilen verilerin yorumlanmasında betimsel analiz kullanılmıştır. Veriler dikkat, ilgi, çeşitlilik, iş birliği, bilginin kalıcılığı, etkin katılım, öz düzenleme kodları altında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda, evrensel tasarıma dayalı öğrenmenin öğrencilerin matematik dersi başarılarını artırmada ve matematik dersi ile ilgili tutumlarını artırmada büyük etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin evrensel tasarıma dayalı öğrenmenin matematik dersine yönelik dikkat, ilgi, işbirliği ve öz düzenleme becerilerini arttırdığı; bilginin kalıcılığı, çeşitlilik ve etkin katılımı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of Universal Design for Learning (UDL) on students' academic achievement and attitudes towards mathematics course. This study was carried out for 18 weeks with 33 students studying in two different 4th grade classes at a primary school in Zonguldak province in the 2016 - 2017 academic year. Two different groups were designated as the experimental group and the control group in the study. UDL was used in the experimental group while teaching based on curriculum was conducted in the control group. In this study, the mixed method was used. In the quantitative part of the study, non-equivalent control groups design were utilized. As instruments, an achievement test and attitude scale were employed. The achievement test and attitude scale were applied as pre-test and post-test to both groups. In the qualitative part of the study, case study model was used and data were collected through focus group interview. The students participating in the interview were identified with a maximum variation sampling method. Descriptive analysis was used to interpret the data obtained. The data obtained were attention, interest, diversity, cooperation, retention, active participation, self-regulation codes. At the end of the study, it was determined that UDL was large effect on academic achievement and attitudes towards mathematics course. Furthermore, the students stated that the UDL improves their attention, interest, cooperation and self-regulation skills. Additionally, they stated that UDL supports the retention of knowledge, diversity and active participation.