Evliya Çelebi Seyahatnâmesi'nde Kafkaslar
Caucasians in Evliya Celebi's Book of travels
  1. Tez No: 505024
  2. Yazar: NUR KARTALCI POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Evliya Çelebi'nin seyahatlerini içeren on ciltlik muhteşem eseri XVII. yüzyıl Osmanlı coğrafyasındaki ve bu coğrafyanın sınırlarındaki şehirlerin tarihi, coğrafyası, mimarisi, yerel halkın kökeni, giyim-kuşamı, yiyecekleri, inanç ve dil gibi çeşitli özelliklerini kapsamaktadır. Evliya Çelebi, Karadeniz'in doğu kıyılarından itibaren başlayan Kafkasya bölgesinde gördüğü yerlerin halkları ve coğrafyası hakkında ayrıntılı bilgileri seyahatnamesine kaydetmiştir. Evliya Çelebi ilk Kafkasya seyahatini Karadeniz üzerinden 1640 yılında Mikrilistan ve Gürcistan'a yapmıştır. Bu seyahatini yazdığı kısımda ilk olarak Abhaz aşiretlerini anlatmıştır. 1647 yılında tekrardan Gürcistan bölgesine yaptığı seyahatinde Gürcüler ve Mikril halkı hakkında ayrıntılı bilgiler kaydetmiştir. 1666 yılında ise Kırım'dan Dağıstan bölgesine yaptığı Kafkasya seyahatinde ise Nogaylar, Çerkezler ve Dağıstan halkları ve şehirleri hakkında ayrıntılı bilgiler vermiştir. Bu çalışmada Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Kafkasya coğrafyası ve bu coğrafyada varlık gösteren halklar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Containing his travels, Evliya Celebi's ten-volume magnificent work conveys different aspects of cities in Ottoman Empire and its neighbor's like history, geography, architecture, people's origin, cloth, food, belief and language. Evliya Celebi recorded detailed information in his Book of Travels about people and geography of places that he visited in Caucasus regions, which starts from eastern shores of Black Sea. His first Caucasus travel headed to Georgia and Megrelistan over Black Sea in 1640. Firstly, he narrated Abkhaz clans in the part that he wrote this travel. In his second travel to Georgia in 1647, he recorded detailed information about Georgians and Megrels. In his travel headed to Dagestan from Crimea in 1666, he gave detailed information about Nogai, Circassian and Dagestan peoples and cities. In this study Caucasus geography in Evliya Celebi's Book of Travel's, and people living on this geography will be examined.