Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde folklorik unsurlar
Folkloric elements in Evliya Çelebi's Seyahatname (travel book)
  1. Tez No: 87227
  2. Yazar: OSMAN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
ÖZET 17. yüzyılda kaleme alınan Evliya Çelebi Seyahatnamesi üzerinde folklorik unsurlar yönünde yapılmış bir bitirme tezi bulunmaktadır. Seyahatname üzerine yapılmış iki doktora tezi vardır. Fakat bu tezler Evliya Çelebi Seyahatnamesi'ndeki ses özelliklerini inceleyen dilbilim çalışmalarıdır. Bizim yaptığımız bu çalışma ise, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nin 10. Cildinde bulunan folklorik unsurların tespiti üzerine yapılmış bir çalışmadır. Yaptığımız bu çalışmada folklorik unsurlar sayılan şu konularda bilgiler tespit ettik. Ad verme, atasözleri, deyimler, ölçülü sözler, dualar, beddualar, yeminler, küfürler, tekerlemeler okşamalıklar, nasihatler, hitaplar, komşuluk-misafirperverlik, zekat ve hayır işleri,vakıflar, doğum, çocukluk çağı, sünnet, evlenme, ölüm, halk hekimliği, halk veterinerliği, halk ekonomisi, halk taşıtları, dini ve milli bayramlar, tabiat olayları ile ilgili inanışlar, nazar, nazarlık, yatırlar ve ziyaret yerleri ile ilgili inanışlar, rüya fal, büyü, yağmur duası, kurban, adak, uğur, bereket, çocuk oyunları büyüklerin oyunları, geleneksel sporlar, spor, giyim kuşam, süslenme, halk sanatları ve zanaatları, halk mimarisi konulan bilgi tespit ettiğimiz konulardır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY (ABSTRACT) There has been a graduating thesis which is about Evliya Çelebi Seyahatnamesi written out in the 17. century. The thesis has been examined by using folkloric elements. There have been two thesises on Seyahatname but these thesises are examining Seyahatname by using voice characteristics, (Phonologically), so it can be said that these are linguistics works, (studies) The study is about determining folkloric elements which have been in the ten volumes of Seyahatname. In this study; it has been found out the informatians about the following subjects: To give a name, pruverbs, idions, prajecs, curses, oaths, swears, jinles, caressing words, advices, adressing words, neighbourhoods, hospitality, alms and charities, pious foundations, births, childhhood age, circumcision feast (iisnnet), marriage, death, public medical science, public veterinarian science, public calenders, public economi, public transport, national and religious feast, the believes which are about natural events, the believes are about a live and lifeless existences, religious believes, amulets and the evil eye, saints, drean, fortunes, magic and spell, preying for the rain, sacrifice, vow, fertility, good luck, child games, adults games, traditinal sports, clothes adorning, public arts and trades, public architectural and public cuisine. f.'Nf»^ |.u. »*^--;:. M