İslami finans: Malezya ve Türkiye karşılaştırması
Islamic finance: Comparison of Malaysia and Turkey
- Tez No: 505054
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın konusu, İslami Finans: Malezya ve Türkiye Karşılaştırmasıdır. İslami finans denilince akla ilk gelen ülkelerden birisi Malezya'dır. 1983 yılı hem Türkiye'de hem de Malezya'da modern anlamda İslami finans alanında ilk adımın atıldığı yıl olması dolayısıyla önemlidir. Türkiye ve Malezya aynı yıllarda İslami finans yolculuğuna başlamış olmasına rağmen Malezya İslami finansal göstergelerde Türkiye'den oldukça üstün konumdadır. Bu doğrultuda çalışmayla birlikte amaçlanan Malezya ve Türkiye'nin İslami finans alanında gelişme sağlamak için atmış olduğu adımları incelemek ve iki ülke arasındaki İslami finansal göstergeleri karşılaştırmaktır. Türkiye'de Malezya'nın İslami finans sistemi hakkında gerçekleştirilmiş kapsamlı betimleyici bir çalışmanın yer almayışı ve literatüre öncülük teşkil etmesi açısından çalışmada betimleyici bir yöntem tercih edilmiştir. Çalışmada kitap, makale, tez vb. akademik çalışmalardan yararlanılmıştır. Çalışma ile İslami finansta gelişme sağlamak için merkez bankası ve hükümetin destekleri doğrultusunda gerekli yasaları ve kuruluşları oluşturmanın önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İslami finansa ilişkin gerekli yasaları ve kuruluşları oluşturma açısından Türkiye'nin Malezya'ya göre geç olsa da yakın zamanda atmış olduğu adımlar bu alanda gelişme niyetinde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the Islamic Fınance: Comparison of Malaysia and Turkey. Malaysia is one of the first countries that come to mind when we talk about Islamic finance. 1983 is the important year because of both Turkey and Malaysia took the first step of in the modern sense of Islamic finance. Although Turkey and Malaysia have started the journey of Islamic finance in the same year, Malaysia is quite superior to Turkey according to Islamic financial indicators. In this direction, together with the study aimed to examine the steps that have been taken to ensure the development of Islamic finance in Malaysia and Turkey, and to compare Islamic financial indicators between the two countries. A descriptive method was preferred in the study in terms of the absence of a comprehensive descriptive study of Malaysia's Islamic financial system in Turkey and to lead the literature. In the study was benefited from academic studies such as book, article, thesis etc. Reached result of with this study is that it is important to establish the necessary laws and institutions in line with the support of the central bank and the government in order to make progress in Islamic finance. Although, Turkey have taken late steps according to Malaysia in terms of establishing necessary laws and institutions related to Islamic finance, the steps taken recently by Turkey indicate that Turkey intends to develop in this area.