Beden eğitimi dersinde verilen ev ödevlerinin çocukların karakter gelişimine etkisi
Effects of additional homework tasks on the development of children' s character, which are given in the context of sports lessons
  1. Tez No: 505067
  2. Yazar: ÖZGÜR AKGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı Beden Eğitimi dersi kapsamında verilen ev ödevlerinin öğrencilerin karakter gelişimine etkisinin olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemi 2016-2017 eğitim öğretim yılında Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan bir ilköğretim okulunda 5. sınıfta öğrenim görmekte olan 3 farklı sınıftan rastgele seçilmiş 100 (n=59 kız ve n=41 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler deney (n=50) ve kontrol (n=50) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Deney grubunda yer alan öğrencilere beden eğitimi dersi ilköğretim 5. sınıf müfredatına ek olarak hiçbir ekipman gerektirmeyen, öğrencilerin evde yapabileceği 8 haftalık (haftada 3 gün 1'er saat) şınav, mekik, squat, plank vb. hareketlerden oluşan egzersiz programı ev ödevi olarak verilmiştir. Kontrol grubunda yer alan öğrenciler beden eğitimi dersi dışında herhangi bir aktiviteye katılmamışlardır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin karakterlerinin belirlenmesinde Martin J. Lee ve ark. (2000) tarafından geliştirilerek, Frogozo (2006) tarafından modifiye edilen“Youth Sports Value Questionnaire”(Genç Sporcular Değer Anketi) kullanılmıştır. Anket Yalız (2011) tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Anket 8 haftalık egzersiz programı öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programında 0.05 anlamlılık düzeyinde ve %95 güven aralığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the examination whether homework which is given in connection with physical education has an impact on the development of the child's character or not.The sample of the study consists of 100 randomly selected pupils (n = 59 girls and n = 41 boys) from 3 different classes in 5th grade in an elementary school in Efeler - a district of Aydın - in 2016-2017 school year. The pupils were divided into 2 groups, one as an experimental group (n = 50) and one as a control group (n = 50). In addition to the content of the Ministry of Education for the 5th grade primary curriculum, homework was given to the pupils in the experimental group for 8 weeks duration. It includes physical exercises like push-ups, shuttles, squats, plank, etc., which could be exercised without any sports equipment (on 3 days a week for 1 hour) at home. The pupils in the control group did not participate in any activities other than physical education classes. For Determination of the characters of the pupils in experimental and control groups was“Youth Sports Value Questionnaire”used which was developed by Martin J. Lee and friends in year 0f 2000 and modified by Frogozo in year of 2006. The survey was adapted to Turkish by Yalız (2011). The survey was administered before and after the 8 week exercise program. The data from the questionnaires were evaluated in the SPSS 22.0 package program at a level of 0.05 significance and 95% confidence interval.