Öğretmenlerin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi
Determining the in-service training needs of teachers
  1. Tez No: 505068
  2. Yazar: ERKAN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada İstanbul İli Kadıköy İlçesinde görev yapan öğretmenlerin Hizmet İçi Eğitim (HİE) ihtiyacı düzeylerinin cinsiyete, yaşa, hizmet yılına, branşa, hizmet içi eğitimlerine katılım sayısına ve hizmet içi eğitimlere Çağrı Kriterine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde herhangi bir değişiklik olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İli Kadıköy İlçesinde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Veriler, tesadüfî örnekleme (convenience sampling) yöntemi ile ulaşılan 145 öğretmenden toplanmıştır. Öğretmenlerin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarını belirlemek için ölçme aracı olarak Gökmenoğlu (2012)'nun geliştirdiği hizmet içi eğitim anketi uygulanmıştır. Bu anket 12 alt boyut ve 69 madde içeren 5 seçenekli Likert türü bir ölçektir. Araştırma öğretmenlerin hizmet içi eğitimin gereksinimlerini saptama amaçlı bir araştırmadır, betimsel tarama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin hizmet içi eğitim tercihlerinde cinsiyet, branş ve hizmet içi eğitim tercih durumuna göre farklılık yoktur. Öğretmenlerin hizmet içi eğitim tercihlerinde yaş, hizmet yılı ve hizmet içi eğitime katılma sayısına göre anlamlı farklılıklar mevcuttur. Öğretmenler hizmet içi eğitimlerin Eylül ve Haziran ayı seminer dönemlerinde yapılmasını tercih etmekte, diğer zamanlarda hizmet içi eğitimlere katılmayı tercih etmemektedirler, hizmet içi eğitimlerin görev yaptıkları ilde olmasını tercih etmekte, uzaktan eğitim ve başka ilde yapılması konusunda kararsızlık sergilemektedirler, hizmet içi eğitimlerin akademisyenler tarafından verilmesini tercih etmekte, Milli Eğitim Bakanlığı görevlileri, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri ve okul yöneticilerinin hizmet içi eğitim verip vermemeleri hususunda kararsızlık sergilemektedirler, hizmet içi eğitim tercihlerinde kararsızlık düzeyinde bulunmakla birlikte en fazla Rehberlik ve Özel Eğitim alanında, daha sonra sırasıyla, Kişisel Gelişim, Teknoloji ve Bilgisayar Kullanımı, Öğretmenlik Alan bilgisi, Öğretmenlik Meslek Bilgisi, Ulusal Sınavlar, Sosyal Bilinç Eğitimleri ve en düşük düzeyde de İletişim ve Sosyal Becerilerle ilgili hizmet içi eğitim tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, the number of İn-service education (HIE) requirements of the teachers who served in the Kadıköy district of Istanbul are based on gender, age, service year, branch, participation in in-service trainings and in-service trainings according to the call criteria It is aimed to determine whether there is any statistically significant change. The universe of the research is composed of teachers who serve in Kadıköy district of Istanbul. The data was collected from 145 teachers who were reached by random sampling (convenience sampling) method. In-service training questionnaire developed by Gökmenoğlu (2012) was implemented as a measurement tool to determine the teachers ' in-service training needs. This survey is a Likert type scale of 5 options with 12 sub-dimensions and 69 items. Research is a research aimed at determining the needs of teachers in-service education, conducted by descriptive screening method. According to the research results, there is no difference in the teachers 'in-service education preferences according to the preference of gender, branch and in-service education. There are significant differences in the number of teachers' in-service training preferences, depending on age, service year and participation in in-service education. Teachers prefer in-service trainings to be held in the seminar periods of September and June, do not choose to participate in in-service trainings at other times, prefer to be in the provinces where in-service trainings are served, remote They exhibit indecision in education and other provinces, prefer to be given by academicians in-service trainings, Ministry of National Education officials, Ministry of National Education inspectors and school administrators to serve They are indecisive about whether or not to teach in-service education preferences, but at the highest level of guidance and special education, then, respectively, personal development, technology and computer They prefer in-service education related to the use, teaching area knowledge, teaching profession knowledge, national exams, social consciousness trainings and the lowest level of communication and social skills.