Optimum interconnection of lans/mans over ATM networks
ATM ağları üzerinden yerel ve metropolitan ağların optimum bağlanmaları
  1. Tez No: 50508
  2. Yazar: GÖKHAN GÖKÇAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu tez ATM ağlan üzerinden yerel iletişim ağlan (LAN) ve metropalitan iletişim ağlarının (MAN) optimize edilmiş bağlantılan hakkındadır. Bağlantı yönelimli ATM ağlan üzerinden LAN ve MAN'lan birleştirmek için bağlantısız servis koşullan incelendi. Yeni bir ağ kurulmak veya var olan ağ genişletilmek istenildiğinde ağ idarecisi tarafından karşılaşılan problemler araştınlıdı. Kaynak ve hedef LAN/MAN çiftleri arasındaki rotalan, sanal yollan ve kapasitelerini, bağlantısız hizmet birirrderinin yerlerini, iletişim ağındaki bağlann maximum yükünü en aza indirerek bulan sanal yol ve bağlantısız hizmet birimi arama problemi, ağ topolojisi, bağ kapasiteleri, trafik gereksinimleri ve bağlantısız hizmet hirimlerinin sayısı verilerek formüle edildi. VCA problemini çözmek için dağıtılmış ve bitişik çözüm teknikleri“Simulated Annealing”algoritması kullanılarak uygulandı. Çözümlerin iyilik derecelerini ve çözüm metodlannın performansım ölçmek için dağıtılmış ve bitişik metodlar farklı ağ topolojileri, farklı trafik gereksinimleri, değişken trafik gereksinim desenleri ve ağ yükleri ile koşuldu ve iyilik dereceleri ve diğer çözüm teknikleri ile kıyaslandı. Bütün bu ölçümler her iki metodun da; SA dağıülımış ve SA bitişik çok tatminkâr çözümler verdiğini gösterdi. ANAHTAR KELİMELER: Bağlantı, ATM ağlan, LAN/MAN, yüksek hızlı ağlar, bağlantısız servisler, sanal yol atamalan, bağlantısız hizmet birimi, simulated annealing, optimizasyon, yerel tarama.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis is about optimized interconnection of LANs/MANs over ATM networks. The provision of connectionless service for interconnecting LANs/MANs on top of a connection oriented ATM network is addressed. The problems faced by network administrators whenever a new network is to be setup or expanded are examined. The virtual path and connectionless server assignment (VCA) problem is formulated to determine the routes between each origin and destination LAN/MAN pairs, the virtual paths and their capacities, and locations of the connectionless servers. The objective of the VCA problem is to minimize the maximum link load ratio in the network where network topology, link capacities, traffic requirements and number of connectionless servers are given. To solve the VCA problem, joint and decomposed solution techniques are applied by using simulated annealing algorithm. In order to measure the goodness of the solutions and the performance of the solution methods; the decomposed and the joint were run with different network topologies, different traffic requirements, varying traffic requirement patterns and network loads, and compared with goodness measures and other solution techniques. All these measurements show that both methods the SA joint and the SA decomposed gave very satisfactory solutions. KEYWORDS: Interconnection, ATM networks, LANs/MANs, high speed networks, connectionless services, virtual path assignment, connectionless server, simulated annealing, optimization, local heuristic search.