Studies on carbon monoxide oxidation using alumina supported platinum catalyst with and without ceria promoter
Seryum oksit içeren ve içermeyen alumina taşıyıcılı platin katalizörler üzerinde karbon monoksit oksidasyonunun incelenmesi
- Tez No: 50506
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, seryum oksit içeren veya içermeyen, alumina taşıyıcılı platin katalizörlerinin hazırlanmasında kullanılan deneysel tekniklerin geliştirilmesi, katalizörlerin fiziksel özelliklerinin yam sıra CO adsorplanması ve CO oksidasyonuna ilişkin davranışın belirlenmesi ve yalnız Pt veya CeÛ2 içeren katalizörler ile karşılaşunlmasıdır. % 0.3 Pt / % 6 Ce02 / Y-AI2O3 katalizörü üe % 6 Ce02 / y-Al203 katalizörü empregnasyon yöntemi ile hazırlanmış ve endüstriyel % 0.3 Pt / y-Aİ203 ile karşdaşurılmıştır. Katalizörlerin toplam yüzey alanları, toplam gözenek hacimleri ve metal yüzey alanları fiziksel ve kimyasal adsorplanma teknikleri kullanılarak ölçülmüştür. Pt / Y-AI2O3 ve Pt / Ce02 / y-AhQi katalizörleri üzerinde CO için adsorplanma eşsıcakhk eğrileri ve izosterik adsorplanma ışılan kromatografik darbe tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Son olarak her üç katalizöre ilişkin aktivite deneyleri 200 - 400 °C sıcaklık aralığında ve sürekli akışlı mikroreaktör sisteminde gerçeWeştirilmiştir. Elde edilen veriler kapsamında, (i) karbon monoksitin 150-220 °C sıcaklık aralığında endüstriyel % 0.3 Pt / Y-AI2O3 katalizörü üzerinde kimyasal olarak adsorplandığı, ve (ii) etkin katkı maddesi olarak kullanılan seryum oksitin CO depolama kapasitesi nedeniyle H2 veya CO ile indirgenmiş Pt / Y-AI2O3 katalizörlerinin aktivitesini arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of the present study was to establish experimental techniques used in the preparation of alumina supported platinum catalysts with and without ceria, to study the physical properties as well as the CO adsorption and CO oxidation characteristics of the catalyst and to compare its catalytic behavior with those of catalysts containing either Pt or Ce02 alone. A 0.3 wt % Pt / 6 wt % Ce02 / Y-A1203 catalyst and a 6 wt % Ce02 / y-Al203 catalyst were prepared by impregnation and compared with a commercial 0.3 wt % Pt / y-Al203. Total surface areas, total pore volumes and metal surface areas of the three cataysts were measured using nonspecific and specific adsorption techniques. CO adsorption isotherms and isosteric heats of adsorption were obtained for the Pt / y-AI203 and Pt / Ce02 / y-Al203 catalysts using the chromatographic elution technique. Finally catalytic activity tests were conducted on all three catalysts in a microreactor flow system in the 200- 400 °C temperature range. The results obtained confirm that (i) activated adsorption of CO is observed in the 150 - 220 °C temperature range on commercial 0.3 wt % Pt / y-Al203, (ii) ceria promoter enhances the catalytic activity of either H2 reduced or CO reduced Pt / y-Al203 catalysts by its CO storage capacity.