Modern dünyaya özgü bir aidiyet anlatısı: Aidiyet siyaseti
Politics of belonging: A belonging discourse peculiar to the modern world
- Tez No: 505101
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ZABCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, aidiyet ve sosyal dışlanma süreçlerinin teorik düzlemde geniş bir incelemesini içermekle beraber esasen aidiyet siyasetinin kapsamlı bir analizini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma temel olarak, aidiyet duygusu ya da aidiyet ihtiyacı insanın temel özelliğini ifade etmesine ve tarih boyunca her topluluğun kendi özgün aidiyet anlatısı ve deneyimine sahip olmasına karşın, aidiyet siyasetinin modern dünyaya özgü bir olgu olduğu hipotezine dayanmaktadır. Modernite öncesi toplumlarda yasal zemin yasa ve sosyal düzen arasındaki karşılıklı ilişki tarafından biçimlenmekteydi, sosyal konumlar sabitti, tek bir sosyal birime üyelik söz konusuydu ve herhangi bir aidiyet anlatısı bireyi ve onun sabit sosyal konumunu özdeş kabul eden bütüncül aidiyet bağı anlayışına dayanmaktaydı. Bütün bu özellikleriyle birlikte düşünüldüğünde, modern öncesi sosyal ve politik zeminlerin modern anlamdaki politik mücadeleler ve rekabet koşulları için uygun olmadıkları açıkça görülür. Bu koşullar için en uygun zemini ancak birey odaklı subjektif haklar, vatandaşlık ve ulus vurgularına sahip modern dünya sağlayabilmiştir. Modernite politik söylem ve süreçleri derinden etkileyerek, aidiyet süreçlerinin politik projeler aracılığıyla yönetilmesini ve böylece birey ve grupların politik sosyalizasyon süreçlerinin de yoğun denetimi ve kontrolü için mücadele ve rekabet alanlarının üretilmesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu bağlamda modern dünyaya özgü bir aidiyet anlatısı olarak ortaya çıkan aidiyet siyasetinin, aynı zamanda modern politik aktör ve süreçleri açıklama potansiyeline sahip bir analiz düzeyini sunduğunu vurgulamak yanlış olmayacaktır. Öyle ki bu analiz düzeyi aracılığıyla, birey ve grupların politik süreçler içindeki tutum, eğilim ve davranışları insanın aidiyet ihtiyacı ya da duygusundan yola çıkılarak açıklanabilirken, diğer yandan politik süreç ve aktörlere dair farklı bakış açılarının ortaya konulmasında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Although it comprises a detailed conceptual analysis of belonging and social exclusion concepts, this study, in fact, intends to make a comprehensive analysis of politics of belonging. In this sense, the basic hypothesis behind this study is that while throughout the history every society has its own belonging narrative and experience, politics of belonging is a modern phenomena peculiar to the modern world itself. In pre-modern societies, legal ground was formed in the reciprocal references between law and social order, there were no individual rights, social positions were fixed, there were single membership option to any social unit, and finally any belonging narrative was determined in the form of total inclusion in which individual and his fixed social position were assumed as identical. It is clear that pre-modern social and political conditions were not proper ground for political struggles and competitions in the modern sense. Proper ground for those modern political struggles and competitions has only been provided by modern world in which individuals have their own subjective rights; also citizenship and nationhood are dominant determinants. By modernity political discourses and processes have been changed profoundly. It made necessary to manage belonging processes through political projects by struggling over controlling and governing political socialization processes of both individuals and groups. Finally, it can bi argued that politics of belonging as a modern belonging discourse provides an analysis level by which modern political actors and processes can be explained. In fact, by this analysis level, on one hand attitudes, tendencies and behaviors of individuals and groups in political processes can be explained by referring human being's need to belong or sense of belonging, on the other hand it could be useful to bring some different viewpoints on modern political actors and processes as well.