Barbara Frischmuth'un 'Dein Schatten tanzt in der Küche' adlı eserinde post-feminist bağlamda kadının özgürleşme sorunsalı
The problematic of women's liberation in the post-feminist contextin Barbara Frischmuth's 'Dein Schatten tanzt in der Küche'
  1. Tez No: 870714
  2. Yazar: PEMBEGÜL ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA KIZILER EMER, DOÇ. DR. İNCİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, Avusturya edebiyatının seçkin temsilcisi olan Barbara Frischmuth'un (1941-), en son kaleme aldığı eserlerden biri olan“Dein Schatten tanzt in der Küche”adlı eseri analiz edilmiştir. Barbara Frischmuth'un edebiyat kariyeri; özellikle romanlar, hikayeler, şiirler ve denemeler yazarak zengin bir eserler koleksiyonu oluşturmasıyla tanınır. Eserleri, insan ilişkileri, kimlik, aidiyet, toplumsal cinsiyet meseleleri ve dilin gücü gibi bir dizi evrensel tema etrafında döner. Eserlerinin birçoğu dilin önemini vurgular ve farklı dillerin ve kültürlerin etkileşimini keşfeder. Feminist yaklaşımıyla ve kadın haklarına olan ilgisiyle de tanınan yazar, kendisi de bir kadın yazar olarak kadınların deneyimlerini ve kadın kimliğini ele alırken, cinsiyet eşitliği ve kadınların toplumsal rolleri konularında önemli düşünce ve çalışmalara imza atmıştır. Barbara Frischmuth, edebiyat alanındaki başarılarından ötürü, birçok edebiyat ödülü kazanmış, sadece Avusturya ve Almanya'da değil, dünya çapında edebiyatın önde gelen kadın yazarlarından biri olarak kabul edilmiştir. Eserleri Türkçe dahil, dünya genelinde birçok dile çevrilmiş ve uluslararası alanda büyük başarı kazanmıştır. Bir dönem Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde de öğrenim gören Barbara Frischmuth; ülkemizi, dilimizi, gelenek-göreneklerimizi yakından bilen ve eserleriyle, olumlu anlamda kültürlerarası ilişkiler kurulmasına katkıda bulunan bir yazar olarak ayrı bir önem taşır. Bu tezin araştırma konusu olarak seçilen eser, 2021 yılında yayımlanmıştır. Bir öykü kitabı olan eserde toplam beş adet öykü bulunmaktadır. Öykülerin tümünde, ana figürler; post-modern dünyada yalnız başlarına ayakta kalmaya çalışan kadın karakterlerdir ve olaylar onların etrafında biçimlenmektedir. Bu nedenle bu tez çalışmasının araştırma konusu; Barbara Frischmuth'un,“Dein Schatten tanzt in der Küche”adlı kitabındaki öykülerin ana figürleri olan kadın karakterlerin özgürleşme sorunsalı olarak belirlenmiştir. Postmodern dönemin edebi ürünü olan bu öykülerde anlatılan kadın karakterlerin öyküleri de içinde yaşanılan çağa özgü karakteristik özellikler taşıdığından, eserler postmodern edebiyatın bakış açısından incelenmiş ve kadın karakterlerin özgürleşme sorunsalı da postfeminist edebiyat eleştirisi ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, one of the most recent works of Barbara Frischmuth (1941-), a distinguished representative of Austrian literature,“Dein Schatten tanzt in der Küche”will be analyzed. Barbara Frischmuth's literary career is characterized by a rich collection of works, especially novels, stories, poems and essays. Her work revolves around a number of universal themes such as human relationships, identity, belonging, gender issues and the power of language. Many of her works emphasize the importance of language and explore the interaction of different languages and cultures. She is also known for her feminist approach and her interest in women's rights. As a woman writer herself, she has written about women's experiences and women's identity, as well as important thoughts and works on gender equality and women's social roles. Barbara Frischmuth has won many literary prizes for her literary achievements and is recognized as one of the leading women writers not only in Austria and Germany but also worldwide. Her works have been translated into many languages around the world, including Turkish, and have achieved great international success. Barbara Frischmuth, who also studied at Erzurum Atatürk University for a period, is of particular importance as a writer who knows our country, our language, our traditions and customs closely and contributes to the establishment of intercultural relations in a positive sense with her works. The work selected as the research subject of this thesis was published in 2021. There are a total of five stories in the work, which is a book of short stories. In all of the stories, the main figures are female characters trying to survive alone in the post-modern world and the events are shaped around them. For this reason, the research topic of this thesis is the problematic of the emancipation of female characters, the main figures of the stories in Barbara Frischmuth's book“Dein Schatten tanzt in der Küche”. Since the stories of the female characters in these stories, which are the literary products of the postmodern period, have characteristics specific to the age in which they live, the works will be examined from the perspective of postmodern literature and the problematic of the emancipation of female characters will be analyzed in the light of postfeminist literary criticism.