Kalkınma parametresi çerçevesinde Türkiye'nin Avrupa Birliği geleceğindeki yeri
The place of Turkey in the future of European Union within the framework of the development parameter
  1. Tez No: 505128
  2. Yazar: YAKUP KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK YERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Kalkınma terminolojisi kavramsal açıdan birçok disipline konu olmakla birlikte, ekonomik, sosyal, insani kriterler açısından günümüzde birçok değişken ile ölçülmekte ve değerlendirilmektedir. Ülkelerin ve toplumların kalkınmışlığı, gelişmişliği kavramı yeni parametreler ile değişmeye devam etmektedir. Dünya Savaşları tüm dünyayı etkileyen ve ülkelerin gelecekteki belirsizliklerinin arttığı dönemler olarak tarih sahnesinde yer almaktadır. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrası barış ortamının sağlanması ve devamlılığı için konsorsiyum oluşturma çabası içinde olan Avrupa ülkeleri kömür-çelik antlaşması ile başlangıç düzeyinde bunu başarmıştır. Ekonomik ve siyasi birlikteliğin ütopik olarak değerlendirildiği bu dönemler sonrası hızla yol kat eden Avrupa Ülkeleri 1960'lar sonrası Gümrük Birliği ve Parasal Birlik sağlama süreci içine girmişlerdir. Türkiye Ankara Antlaşması ile 1963'te başlayan Avrupa Birliği görüşmeleri aralıklarla devam etmiş ve özellikle 2000'li yıllarda hız kazanmıştır. Dünyayı etkileyen 2008 krizini minumum düzeyde yaşayan bir ülke olarak Türkiye konumu ve kaynakları itibari ile Avrupa için önemli bir aktör olarak görülmüştür. Avrupa Birliği Doğu Bloku ve Baltık ülkelerden katılımlarla son genişleme sürecini tamamlamıştır, ancak stratejik konuma sahip olan Türkiye ilerleme raporlarına müteakip tam üyelik görüşmeleri devam etmektedir. Çalışmamızda literatür bilgileri dahilinde kalkınma kavramı ve gelişimi sonrası Avrupa Birliği oluşum süreci, kurum yapıları ve organizasyonları üye ülkelerin profilleri genel olarak değerlendirilmektedir. Türkiye ve Avrupa Birliği üye/aday ülkelerin ekonomik ve sosyal parametreler ile durum analizi ve karşılaştırmalı analizler; Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), World Bank, Türkiye İstatistik Kurumu (TUIK) v.b. resmi istatistik kurumlarında yer alan veriler esas alınarak skalalar oluşturulmuş ve bu kaynaklara göre çalışmamızda yer almaktadır. Retrospektif bir yaklaşımla Avrupa Birliği süreci incelenirken Türkiye ve Avrupa Birliği geleceği açısından özellikle beşeri açıdan prospektif bir yaklaşım belirlediğimiz çalışmamızda, Türkiye'nin Avrupa Birliği için önemi ve AB'nin stratejik geleceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The terminology of development is being measured and assessed by many variables in terms of economic, social, humanitarian criteria, as well as being a multidisciplinary subject in concept. The development of countries and societies, the concept of development continues to change with new parameters. The World Wars are on the scene of history, which affects the whole world and as periods of future uncertainty of the countries increase. Especially after the Second World War, European countries, which are in the process of establishing a consortium for the provision and continuity of the peace environment, have achieved this at the beginning level with the coal-steel treaty. After these periods in which economic and political union were evaluated utopically, the European countries that entered the process quickly entered into the process of providing Customs Union and Monetary Union after the 1960s. Turkey continued negotiations with the European Union started in 1963 with the Ankara Agreement, and in particular the range has gained momentum in the 2000s. The world crisis of 2008 affects the minimum level position in Turkey as a country that lives and resources has been seen as an important actor with a reputation for Europe. The European Union has completed the last enlargement process with the participation of the Eastern bloc and the Baltic states, but having a strategic position continues after full membership negotiations with Turkey progress report. Within the context of literature, the concept of development and the process of European Union formation after its development, institutional structures and organizations profiles of member countries are generally evaluated. Turkey and the European Union member / candidate countries' economic and social situation analysis and comparative analysis parameters; European Statistical Office (Eurostat), the World Bank, Turkey Statistical Institute (TUIK), etc. scales have been formed on the basis of the data given in official statistical institutions and they are included in our work according to these sources. A retrospective approach when examining Turkey and the European Union accession process to the European Union, especially in our study we have determined the future of the human aspects of a prospective approach, Turkey's strategic importance for the European Union and the EU's future is assessed.