A marxist approach to Child Labour in Oliver Twist, David Copperfield and Hard Times
Oliver Twist, David Copperfield ve zor zamanlar romanlarındaki çocuk işçiliğinin Marxist açıdan incelenmesi
  1. Tez No: 505140
  2. Yazar: YAHIA HAROON DHAIGHEM JANABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKŞEN ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, Oliver Twist, David Copperfield ve Zor Zamanlar romanlarındaki çocuk işçiliğini Marksist açıdan incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tezde vurgulanmak istenen düşünce, bu üç romanın yazıldığı dönemde çocukların sömürülmesi ve kötü davranışlara maruz kalmalarıdır. Örneğin, Oliver Twist romanında, düşkünler yurdundaki dehşet verici durumlar, yankesicilik, fuhuş ve 1834 Yoksulluk Kanunu eleştirel bir bakış açısıyla yorumlanacaktır. David Copperfield romanında da pek çok benzer sosyal olgu yer almaktadır. Zor Zamanlar'da ise Faydacılık fikrini benimseyen Bay Creakle'ın yönettiği okuldaki öğrencilerin zihinlerini nasıl şekillendirdiği işlenecektir. Dickens, çocuklara kötü davranılmasını ve onların dövülmesine odaklanmakta ve buna ilişkin örnekler sunmaktadır. Birinci örnek, David'in üvey babası ve kız kardeşi tarafından dövülmesi ve kötü muameleye maruz kalmasıdır. İkinci örnek ise, Salem House Okulundaki öğrencilere kötü davranılması, onların dövülmesi, sınıfsal ayrım ve bu ayrımın etkileridir. Dickens, üst sınıftan Steerforth ve alt sınıftan Bay Mell olmak üzere iki model yaratır. Dickens, Bay Mell'in Steerforth'a karşı çıktıktan sonra okuldan nasıl kovulduğunu yansıtır. Sonuç olarak, yukarıda bahsedilen konular Marksist ideolojinin üst sınıfın işçi sınıfını veya genel olarak fakirleri sömürdüğüne ilişkin söylemi çerçevesinde analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to study the theme of child labour in Oliver Twist, David Copperfield, and Hard Times with regard to Marxist approach. The ideas that are to be highlighted are the exploitation and abuse of children during the time in which these three novels are written. For instance, in Oliver Twist the appalling conditions in the workhouse, pocket picking, prostitution, and criticism of the Poor law in 1834 will be studied. In David Copperfield, many social issues might be found; Dickens focuses on the child mistreatment and beating by giving examples for that. The first example is that, David is beaten and mistreated by his stepfather and his sister. In the second example, students in Salem House School are abused and beaten. As for class difference and its influence, Dickens creates two models. Steerforth from upper class and Mr. Mell from the lower class. Dickens shows how Mr. Mell is fired from school after confronting Steerforth. In Hard Times, inserting material ideas into the mind of school children run by Mr. Creakle who is adopting the idea of Utilitarianism. All in all, the above mentioned and the related topics are to be analyzed in accordance with the Marxist ideology to reveal upper class' exploitation of the working class or the poor in general.