An exploration of the political unconscious in Ian McEwan's The Cement Garden, The Child in Time, and Amsterdam
Ian McEwan'ın Beton Bahçe, Kayıp ve Amsterdam'da Düello romanlarında siyasal bilinçdışının incelenmesi
- Tez No: 746687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ZEREN ATAYURT FENGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmada, Fredric Jameson'ın ağırlıklı olarak Marksist bir edebiyat yaklaşımına dayanan siyasal bilinçdışı teorisi kullanılarak Ian McEwan'ın Beton Bahçe (1978), Kayıp (1987) ve Amsterdam'da Düello (1998) başlıklı romanlarının okunması, analiz edilmesi ve yorumlanması amaçlanmaktadır. Bahsi geçen romanların anlatılarında gizli olan siyasalı ve toplumsalı ortaya çıkarmak dışında, aynı zamanda herhangi bir anlatı ile onun çağdaş sosyal-politik gerçekliği arasındaki ilişkinin üzerine McEwan'ın romanlarından yola çıkan bir tartışma sunmak da bu çalışmanın bir amacıdır. Bu amaçla, bu çalışmada seçilen metinler Jameson'un anlambilimsel zenginleştirme yönteminin ilk iki ufku ışığında incelenmiştir. Her üç romanın da gerçek bir siyasal-toplumsal çelişkiye simgesel bir çözüm getiren birer simgesel edim olduğu üzerinde durulmuştur; Beton Bahçe'de Britanya imparatorluğunun çöküşü ardından gelen birlik arayışına, Kayıp'ta Thatcher döneminin çelişkili neoliberal/yeni muhafazakâr politikalarına ve Amsterdam'da Düello'da ise Soğuk Savaş sonrası paradigma değişimine yönelik. Bunun ardından, her bir romandaki anlatı, biri hâkim diğeri ise emekçi olmak üzere muhalif iki sınıf anlatısının diyalojik ilişkisini barındıran bir ideologeme olarak okunmuştur. Beton Bahçe'de, ya emperyalist idea ya da neoliberal globalleşme ikilemine sıkışmış olan anlatı aygıtının, emekçi sınıf tarafında oluşum halindeki sesler olan ve bu ikilemden çıkış alternatifleri öneren sendikal hareket ile punk alt-kültürünü gizli tutmaya çalıştığı görülmüştür. Kayıp'ta, anlatı aygıtının, kapitalist biriktirici-devamlı zaman anlayışını temsil eden eril bir zamansallığa geçit vererek bu dominant anlayışa daha döngüsel ve difüze bir zamansallık alternatifi öneren dişil zaman anlayışını baskıladığı görülmüştür. Son olarak, Amsterdam'da Düello'da, anlatı aygıtının daha iyicil, mesuliyetli ve dengeli türden bir siyaset alternatifini inkâr eden kontrolsüz bir serbest piyasanın hegemonyasına teslimiyeti açığa vurduğu görülmüştür. Sonuç olarak, Jameson'ın teorisinin, McEwan'ın yapıtlarını yeni bir bakış açısıyla ele almayı sağladığı, ve bu yapıtlardaki anlam zenginliğini ortaya çıkartarak yüzeyde ifade ettiklerinin ötesinde bilinçdışılarında çağdaş sosyal-politik gerçeklik ile nasıl kökten ilişkilendiklerini görmeyi sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at reading, analysing and interpreting Ian McEwan's novels The Cement Garden (1978), The Child in Time (1987) and Amsterdam (1998) by Fredric Jameson's theory of political unconscious that mainly rests on a Marxist approach to literature, in order not only to bring forth the political and the social in McEwan's fiction but also, in the same process, to present an argumentative statement on the relationship between contemporary British fiction and contemporary social-political reality through McEwan's fiction. To this end, this study explores the selected texts in the light of Jameson's two horizons of semantic enrichment. It is discussed that, each of the three novels is a symbolic act attempting at a symbolic resolution of a real socio-political contradiction; i.e. The Cement Garden that of a search for unity after the British empire's demise, The Child in Time that of contradictory neoliberal/neoconservative politics of Thatcherism, and Amsterdam that of the post-Cold War paradigm shift. In each case, the narrative is then read as an ideologeme that registers the antagonistic class dialogue between a dominant and a labouring class. In The Cement Garden, the narrative movement is confined to a choice of either an imperial ideal or a neoliberal globalisation, suppressing the emergent voices of trade unionism and punk subculture that offer alternatives to the former two. In The Child in Time, the narrative movement yields to a masculine version of temporality that represents a capitalist version of accumulative-progressive time as opposed to a feminine version of temporality which offers a more cyclical and diffuse alternative to the former dominant version. Lastly, in Amsterdam, the narrative movement betrays an acquiescence to the hegemony of an unchecked free-market that suppresses and denies the alternative politics of a more benevolent, responsible and balanced nature. In conclusion, it was shown that Jameson's theory makes it possible to reconsider McEwan's fiction in fresh terms. It opens up new meanings of McEwan's novels, and by way of doing that, it reveals how these texts deal with their contemporary socio-political reality in more fundamental ways than what is apparent on the surface.