Kronik lenfositik tiroiditli olgular ve normal populasyonda Dvitamini düzeylerinin karşılaştırılması ve otoimmünite üzerindekirolü
Comparison of vitamin D levels between subjects with chronic lymphocytic thyroidits and healthy group and the effect of vitamin D on autoimmunity
- Tez No: 505166
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BANU PINAR ŞARER YÜREKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
D vitamini klasik vitaminlerden farklı olarak vücutta sentezlenmekte ve dolayısıyla hormon olarak kabul edilmektedir. Vitamin D reseptörlerinin (VDR) birçok dokuda keşfi ile D vitamininin kalsiyum homeostazı ve kemik metabolizması dışında da birçok fonksiyonu olduğu gösterilmiştir. İmmün sistem üzerindeki etkileri en çok araştırılan konulardan birisi olup bugün bazı otoimmün hastalıkların oluşmasında D vitamininin rolü olduğu bilinmektedir. Hashimoto tiroiditi toplumda en sık rastlanılan otoimmün tiroidittir. D vitamininin immün sistem uzerindeki etkilerinden yola çıkarak Hashimoto tiroiditi patogenezinde D vitamininin rolü olabileceği öne sürülmüştür. Nitekim yapılan çalışmalarda vitamin D reseptör (VDR)polimorfizminin Hashimoto tiroiditi sıklığını arttırdığı bulunmuştur . Bu çalısmada normal popülasyonla Hashimoto tiroiditli hastalarda 25 OH D vitamini düzeyi araştırılmış ve karşılaştırılmıştır. Çalısma İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve İç Hastalıkları polikliniklerinde izlenen hastalarda gerçeklestirilmiştir. Çalısmaya 40 Hashimoto tiroiditli hasta ve yascinsiyet uyumlu 40 sağlıklı kişi olmak üzere 80 kişi alınmıştır. Bu calışmanın sonucunda Hashimoto tiroiditli olgularda D vitamini düzeyi düşük olarak ölçüldü. Kontrol grubu D vitamini düzeyleri de normal değerlerin altında saptandı. İki grup arasında D vitamini düzeyleri arasında, daha önceki çalışmalarda saptanmış olan istatistiksel olarak anlamlı fark (p < 0.05) bizim çalışmamızda saptanamadı. Sonuç olarak D vitamininin otoimmünite üzerindeki rolü çalışmalara konu olmaya devam etmektedir ve edecektir. Bizim çalışmamızın kısıtlayıcı yönlerinin olması bu rolü çalışmamızda gösteremememizin sebebi olmuş olabilir.Bu çalışmanın daha sonra yapılacak olan ve D vitaminin otoimmünite üzerindeki rolünü gösterecek olan çalışmalara yol açmasını temenni etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a steroid hormone which has a well known role in maintaining bone health. Besides, vitamin D receptors have also been identified in different immune cell types. There are studies in the literature investigating the role of vitamin D in autoimmune diseases. We evaluated 25 hydroxy vitamin D level (25OHD) in subjects with Hashimato's thyroiditis (HT) and healthy controls. We included 80 premenopousal women for this cross-sectional study. We recruited 40 patients with HT as study group. Patients with HT were seropositive for thyroglobulin autoantibodies (AntiTg) and/or thyroperoxidase autoantibodies (AntiTPO). Forty subjects who had seronegative for AntiTg and AntiTPO autoantibodies were accepted as control group. HT and control group were age and BMI matched. All patients were euthyroid and had normal body mass index (BMI). None of the subjects were taking oral contraceptives. Mean age of HT group was 33.0±8.0 and of control group was 30.3±7.9 (p=0.12). BMI was 24±3.1 kg/m2and 23.4±3.0 kg/m2 in HT and control group, respectively (p=0.31). All patients were euthyroid. There was no statistical difference in TSH levels between HT and control group (2.4±1.2 μIU/ml 1.9±0.9, p=0.07, respectively). The level of vitamin D in HT group was 16.1±7.6 ng/ml and in control group was 18.0±3.0 ng/ml. Although vitamin D was lower in HT group, the difference was not significant (p=0.30). There was not significant correlation between vitamin D and antibody levels (AntiTg and AntiTPO) (p=0.85 and p=0.97 respectively). There was no significant difference in vitamin D levels between HT and control group. In the literature there was one study that shows vitamin D level was lower in HT patients significantly. D vitamin could have role in immunity. Further studies are needed to evaluate the effect of vitamin D on autoantibody levels and autoimmunity.