Premenopozal obez kadınlarda Bisfenol A düzeyininadiponektin ve leptin düzeyleriyle ilişkisi
The relationship between Bispheanol A levels and leptin, adiponectın among the premenouposal women
  1. Tez No: 505169
  2. Yazar: SEVGİ POLAT BAĞCIER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BANU PINAR ŞARER YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bisfenol A (BPA) çevresel östrojen olarak en yaygın bulunan endokrin bozucudur. Yaygın olarak kullanılan polikarbonat plastiklerde BPA bulunmaktadır. BPA'nın bir endokrin bozucu olarak metabolik homeostazı bozduguna dair in vitro çalısmalar bulunmaktadır. Bu çalısmada amacımız; premenopozal obez kadınlarda BPA düzeylerini ölçmek ve BPA'nın leptinle ve adiponektin olan iliskisini incelemektir. Bozyaka Egitim ve Arastırma Hastanesi'ne Haziran-Kasım 2013 tarihleri arasında basvuran 47 obez kadın ve obez olmayan 39 saglıklı kadın çalısmaya alındı. Tüm katılımcılar premenopozal idi. Kesitsel olarak yapılan bu çalısmada tüm katılımcıların BPA, adiponektin ve leptin düzeyleri ölçüldü. Çalısmaya alınan bireylerin antropometrik, biyokimyasal verileri, lipid profilleri, HOMA-IR degerleri, tiroit fonksiyon testleri kaydedildi. BPA düzeyleri serumda ELSA yöntemi ile ölçüldü. Obez ve kontrol grubunun ortalama degerleri t testi ile karsılastırıldı. BPA'nın diger parametrelerle iliskisi Spearman sıra korelasyonu ile incelendi. Ortalamalar standart sapmalarıyla birlikte sunuldu. Obez premenopozal kadınların yas ortalaması 34.4 iken kontrol grubunun yas ortalaması 33.4 idi (p=0.56).
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA) is the most common endocrine disruptor among environmental estrogens. BPA is an ingredient that is commonly used in polycarbonate plastics. Previous in vitro studies demonstrated that BPA vitiates metabolic homeostasis as an endocrine disruptor. In this study; our main concern is to measure the levels of BPA in premenopausal obese women and to examine the relationship of BPA with adiponectin and leptin. In Bozyaka Training and Research Hospital, between June to November 2013, 47 obese women and 39 non-obese healthy women were enrolled in this study. All participants were premenopausal. In this cross-sectional study, all participant's BPA, adiponectin and leptin levels were measured. Anthropometric, biochemical data, lipid profiles, HOMA-IR values, thyroid function tests of participants were recorded. BPA levels in serum were measured by ELISA method. Obese and control group mean values were compared by t test. BPA's relationship with other parameters were analyzed by Spearman rank correlation. The average values were presented with the standard deviation. The average age of obese premenopausal women were 34.4 and 33.4 in the control group (p = 0.56).