The effects of computer aided concept teaching with direct instruction model on concept acquisition of students with intellectual disabilities
Doğrudan öğretim modeli ile geliştirilmiş bilgisayar destekli kavram öğretiminin zihinsel engelli öğrencilerin kavramları edinmelerine etkisi
  1. Tez No: 505168
  2. Yazar: MEHTAP TUFAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, DOÇ. DR. BANU ARSLANTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Eğitim sistemi, teknolojinin eğitime entegre edilmesi ve yeni öğretim modellerinin gelişimi ile birlikte günden güne gelişmektedir. Hem teknoloji kullanımını gerektiren yeni öğretim modelleri hem de kanıt temelli modellerin teknoloji ile birlikte sunumu normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitiminde olduğu kadar zihinsel engelli öğrencilerin eğitiminde de etkililikleri denenmektedir. Doğrudan Öğretim Yöntemi, özel eğitimde kavram ve becerilerin öğretiminde kullanılan kanıt temelli öğretim yöntemlerinden biridir. Bu araştırmada amaçlanan; Doğrudan Öğretim Modeli ile kavram öğretimini sağlamaya yardımcı bir teknoloji tabanlı materyal geliştirmek ve bu materyalin 3 boyutlu geometrik şekillerden küp, silindir ve koni kavramlarını hafif zihinsel engelli öğrencilerin kazanmalarına katkısını incelemektir. Çalışmanın diğer bir amacı da, bu materyalin eğitimden sonraki 3.,4. ve 5. haftalarda öğrencilerin öğrendikleri bu şekilleri akılda tutmalarına ve farklı durumlara genellemelerine katkısını incelemektir. Ayrıca bu çalışma ile Doğrudan Öğretim Modeli'ne göre geliştirilmiş bu teknoloji tabanlı materyalin sosyal geçerliliğini kontrol etmeyi amaçlamıştır. Bu çalışmada tek denekli desenlerden biri olan davranışlar arası çoklu yoklama deseni kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını dört hafif düzeyde zihinsel engelli öğrenci, bu öğrencilerin üç öğretmeni ve altı özel eğitim uzmanı oluşturmaktadır. Çalışmanın sonuçları Şekil Bul uygulamasının öğrencilerin küp, silindir ve koni şekillerini kazanmalarına ve eğitim sonrasındaki 3., 4. ve 5. haftalarda bu şekilleri akılda tutmalarına katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Öğrenciler bu kavramları gerçek objelere genelleyebilmiştir. Ayrıca, öğrenci, öğretmen ve uzman görüşmelerine göre Şekil Bul uygulaması sosyal olarak geçerli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The education system is continually developing through the integration of technology into education and the development of new instructional models. Both the instructional models which require technology usage and the presentation of evidence-based models with technology are tested for their effectiveness in the education of students with normal development, as well as for students with intellectual disabilities. Direct Instructional Model is one of the evidence-based instructional methods which is used for the teaching of concepts and skills in special education. The aim of this current study is to develop a technology-based material for concept teaching with the Direct Instruction Model and to examine the contribution of this material on 3-dimensional (3D) cube, cylinder, and cone geometrical shapes acquisition of students with mild intellectual disabilities. Another purpose of the study is to examine the contribution of this material on retention rates of labeling skills of students on newly learned shapes and retention rates of students in the generalization of these newly learned shapes to different contexts in the 3rd, 4th, and 5th weeks after training. Also this study is purposed to check out the social validity of this technology-based material. Multiple probe design across behaviors is used as single-subject research methods in this study. Four students with mild intellectual disabilities, three teachers of these students and six special education experts form the group of participants of the study. Results showed that Shape Finder application have contribution to cube, cylinder and cone shapes acquisition of students with ID and retention of these newly learned shapes in the 3rd, 4th, and 5th weeks after training. The students can generalize the learned shapes to real objects. Also according to interviews with students, teachers and experts, the Shape Finder application is found socially valid.