Mevsimlik tarım işçilerinin yaşam ve çalışma koşullarının sosyal dışlanma bağlamında bir araştırması: Çanakkale ili örneği
An investigation in the context of social exclusion of living and working conditions of seasonal agricultural workers: Çanakkale province sample
  1. Tez No: 505176
  2. Yazar: GÖKÇE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye'de 1950'li yıllarda yaşanan sanayileşme sonucunda ortaya çıkan tarımda makineleşme, insan gücüne duyulan ihtiyacın giderek azalmasına neden olmuştur. Kırsal kesimde yaşanan hızlı nüfus artışı ile beraber mevcut tarım alanları nüfusun ihtiyaçlarını karşılayamaz olmuş ve iş olanaklarının da azalması sonucunu doğurmuştur. Kırsal kesimde yaşayanlar iş olanaklarının fazla olduğu şehirlere veya yaptıkları en iyi iş olan tarım işçiliğine devam edebilmek adına, tarımda insan gücüne ihtiyaç duyulan yerlere kalıcı veya mevsimlik olarak göç etmeye başlamışlardır. Mevsimlik tarım işçilerinin yaşamış olduğu en önemli sorunsal ise emeklerinin sömürülmesi ve hak ettikleri ücretlerin çok altında çalışmaya mecbur bırakılmalarıdır. Diğer taraftan çalışmak için gittikleri yerlerde konaklama imkanlarının yetersizliği, sağlıksız koşullarda hayatlarını devam ettirmek zorunda olmaları, çocuklarının eğitimlerini yeterli düzeyde alamaması gibi pek çok sorunla da mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar. Bütün bunlarla beraber yaşadıkları sosyal dışlanma soncunda mevsimlik tarım işçilerinin hayatlarını sürdürmeleri çok daha zor bir hal almaktadır. Tez çalışmasında öncelikli olarak literatür taraması yapılarak, mevsimlik tarım işçiliği ve sosyal dışlanma kavramsal olarak açıklanmıştır. Daha sonra Çanakkale ilinde yaşayan mevsimlik tarım işçileri ile yapılan alan araştırması sonuçları değerlendirilmiştir. Ankete katılan işçilerin demografik özellikleri aktarıldıktan sonra 5'li Likert ölçeği kapsamında hazırlanan sorulara verilen cevaplar doğrultusunda yapılan Frekans analizi, Crosstab Analizi ve t-Testi sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industrialization process in Turkey gained pace in the 1950s and it resulted in less demand for workforce in the agricultural industry due to mechanization. Moreover, rapid population growth in rural areas caused shortage of agricultural areas which were unable to meet the needs of the population and soon job opportunities became scarce. People living in rural areas began to migrate permanently or seasonally to the cities where they had lot of job opportunities or where labor force is needed in agriculture in order to continue their best work that is agricultural labor. Today as in the past the most important problem that seasonal agricultural workers experience is that their labor is exploited and they receive well below the wages they deserve. On the other hand, they have to combat with many problems, such as inadequate accommodation in places to work, having to keep their lives on unhealthy conditions, and not getting enough of their children's education. With all this, social exclusion is becoming more difficult for the seasonal agricultural workers to continue their lives. In the study of the thesis, literature review was done primarily, and seasonal agricultural labor and social exclusion were conceptually explained. Later, the results of the field survey conducted with the seasonal agricultural workers living in Çanakkale province were evaluated. Frequency analysis, Crosstab Analysis and t-test results were evaluated in the direction of the answers given to the questions prepared within the scope of 5-Likert scale.