Gezici mevsimlik tarım işçisi kadınların çalışma deneyimleri ve yaşadıkları sorunlar: Düzce - Çilimli örneği
Labour experiences and problems of seasonal agricultural female workers: The case of Düzce, Çilimli
  1. Tez No: 941197
  2. Yazar: HATİCE TURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BABAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki kadın mevsimlik tarım işçilerinin yaşam ve çalışma koşullarındaki zorlukların yanısıra toplumsal cinsiyet bağlamında ele almayı ve bu deneyimleri kesişimsellik teorisi çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kadınların yaşadığı sosyo-ekonomik zorluklar, toplumsal cinsiyet, eğitim düzeyi, yaş, aile içindeki konum ve iş deneyimleri gibi birden çok boyut üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma problemi, kadın mevsimlik tarım işçilerinin maruz kaldığı yapısal eşitsizlikleri görünür kılmak ve bu eşitsizliklerin farklı sosyal gruplar üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmanın temel sorusu, kadın mevsimlik işçilerin cinsiyet temelli dezavantajlarının diğer sosyal faktörlerle nasıl kesiştiğidir. Araştırmanın verileri, nitel araştırma yöntemleriyle toplanmıştır. nitel araştırma yöntemlerinden amaçlı örnekleme tekniği tercih edilmiştir Çalışma kapsamında, çadır alanlarında yaşayan kadınlarla derinlemesine görüşmeler yapılmış ve saha gözlemleri gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, yaş, eğitim düzeyi, aile konumu ve dezavantajlılık durumları gibi kriterlere göre çeşitlendirilmiştir. Görüşmeler, araştırma sorularına uygun katılımcılarla gerçekleştirilmiş ve verilerin tekrar etmeye başladığı noktada sonlandırılmıştır. 12 kadınla derinlemesine görüşme ve gözlem yolu ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde, tematik analiz yöntemi kullanılmış ve kesişimsellik teorisi doğrultusunda yorumlanmıştır. Bulgular, kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle birlikte yaş, eğitim ve bakım sorumlulukları gibi farklı dezavantajlarla karşı karşıya kaldığını göstermektedir. Kadınların çalışma koşullarında düşük ücret, uzun çalışma saatleri ve iş güvencesizliği, sosyal dışlanma gibi sorunlarla sıkça karşılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca, çadır alanlarında sağlık ve hijyen koşullarının yetersizliği, kadınların fiziksel ve psikolojik sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, kadın mevsimlik tarım işçilerinin görünmez emeğine ve yapısal eşitsizliklere dikkat çekmekte ve onların yaşam koşullarını iyileştirebilecek politikalara yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the difficulties in the living and working conditions of female seasonal agricultural workers in Türkiye in the context of gender and to analyze these experiences within the framework of intersectionality theory.The socio-economic difficulties experienced by women were evaluated across multiple dimensions, such as gender, education level, age, position in the family and work experiences. The research problem is to make visible the structural inequalities that female seasonal agricultural workers are exposed to and to reveal the effects of these inequalities on different social groups. The main question of the research is how the gender-based disadvantages of female seasonal workers intersect with other social factors. The main question of the research is how the gender-based disadvantages of women seasonal workers intersect with other social factors. The data of the research were collected with qualitative research methods. Purposive sampling technique was preferred among qualitative research methods. Within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with women living in tent areas and field observations were carried out. Participants were diversified according to criteria such as age, education level, family position and disadvantaged situations. Interviews were conducted with participants who were suitable for the research questions and were terminated at the point where the data began to repeat. Data were collected through in-depth interviews and observations with 12 women. Thematic analysis method was used in the analysis of the data and was interpreted in line with the theory of intersectionality. The findings show that women face different disadvantages such as age, education and care responsibilities along with gender inequality. It was determined that women frequently face problems such as low wages, long working hours, job insecurity and social exclusion in their working conditions. In addition, inadequate health and hygiene conditions in tent areas negatively affect women's physical and psychological health. In conclusion, this study draws attention to the invisible labor and structural inequalities of women seasonal agricultural workers and offers suggestions for policies that can improve their living conditions.