Effects of dynamic loads on confined geotextiles
Dinamik yüklerin normal gerilmeler altındaki geotekstillere etkisi
  1. Tez No: 50519
  2. Yazar: ALP FINDIKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
DİNAMİK YÜKLERİN NORMAL GERİLMELER ALTINDAKİ GEOTEKSTİLLERE ETKİSİ ÖZET Geotekstiller inşaat endüstrisinde nispeten yeni malzemelerdir. Dolayısıyla, çok sayıda laboratuar test metodu, değişik koşullar altındaki geotekstillerin özelliklerini değerlendirmek amacıyla uygulanmaktadır. Bu çalışma, yükleme hızı ayarlı statik pull-out testi ve dinamik pull-out testi olmak üzere, iki tip tek eksenli çekme deneyininin karşılaştırmasını göstermektedir. Geotekstilin özelliklerini belirlemek için, hassas ölçümlere elverişli bir adet pull-out test aleti imal edilmiştir. Testler spunbonded geotekstil kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Normal gerilmelerin ve yükleme metodlarının, geotekstillerin davranışlarına etkileri araştırılmıştır. Bu testlerden elde edilen karşılaştırmalı veriler göstermektedir ki geotekstillerin gerilme- uzama davranışları, test koşullarına ve yükleme metodlarına bağlı olarak değişmektedir.
Özet (Çeviri)
IV EFFECTS OF DYNAMIC LOADS ON CONFINED GEOTEXTDLES ABSTRACT Geotextiles are relatively new materials in the construction industry. Therefore, a number of laboratory testing methods are being conducted to evaluate their properties and behavior under different circumstances. This study presents a comparison of two types of uniaxial tensile testing; load- controlled static pull-out test and dynamic pull-out test. A pull-out test apparatus which enables a precise measurement, is constructed to determine geotextile properties. Tests are conducted using a spunbonded geotextile. The effects of confinement and loading methods on geotextile behavior are examined. Comparative data from these tests illustrate that the load-extension behavior of the spunbonded geotextile depends on the testing conditions and loading methods.