Muon track reconstruction from cathode strip readout of streamer tube planes in chorus muon spectrometer
Chorus müon spektrometresindeki kıvılcım tüpü dedektöründe yer alan katot şeritlerinden elde edinilen veri ile müonların izledikleri yolların yeniden bulunması
  1. Tez No: 50520
  2. Yazar: NAZIM ZİYA PERDAHÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Özet CHORUS Müoıı Spektrometresi'nde yer alan kıvılcım tüpü detektörlerinde harici olarak sinyal tellerine dik yerleştirilmiş, analog elektronikle okunan katot şeritlerinden elde edilebilecek en iyi uzay çözünürlüğü ve detektörden geçen müonların izledikleri yolların en yüksek verimle tespit edilmesine yönelik çeşitli metotlar üzerinde çalıştık. Yaptığımız bütün analizler gerçek deney verileri olan 100 GeV'lik müonlar ve kozmik müonlar kullanılarak Cenevre'deki CERN Laboratuarında gerçekleştirildi. 18 mm genişliğindeki şeritler üzerinde endüklenen elektrik yük dağılımının merkezini bulabilmek için ortak gürültü seviyesi çıkartımı ve ampirik bir formülün birlikte kullanıldığı bir yordam ile yaklaşık 3 mm'lik bir uzay çözünürlüğü, elde ettik.
Özet (Çeviri)
IV Abstract We have studied several methods to achieve the best spatial resolution and the highest track reconstruction efficiency using the limited streamer tube planes with external pickup strips orthogonal to the signal wires and the analog readout of the CHORUS Muon Spectrometer. The analysis has been performed with real data of 100 GeV beam muons and cosmic muons at CERN Labrotary in Geneva. Using a combined algorithm of common bias level subtraction and an empirical function to determine the center of the induced charge distribution on the 18 mm wide strips, we have obtained a spatial resolution of about 3 mm.