Iraklı Türkmen şair Burhan Yaralı'nın şiirleri üzerine bir inceleme
An evaluation on Iraqi Turkmen poet Burhan Yarali's poems
- Tez No: 505191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN MELİH ERZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 399
Özet
ÇağdaĢ Irak Edebiyatı'nın geliĢimi üç dilli bir karakter gösterir, Bunlar Arapçe, Kürtçe ve Türkmence dilleridir. Bu dönemde yetiĢen yeni Ģair ve edebiyatçıların Irak edebiyatına büyük katkıları olmuĢtur.Bunlardan biri de Ģair Burhan Yaralı'dır. Burhan Yaralı ÇağdaĢ Irak Türkmen Edebiyatı'nınönemli Ģair ve yazarlar arasında yer alır. Gerçek adı Burhan Cebbar Salih'tir.1947 yılında Kale mahallesi Tekiyye Küçesi'nde dünyaya gelmiĢtir.Anne baba tarafından Türkmendir.Ġlk, orta ve lise öğrenimini Erbil'de tamamlanmıĢ. 1972 yılında Bağdat Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden kabul alarak 1974 yılında mezun olmuĢtur. Geçitli görevlerde bulunduktan sonar emekli olmuĢtur.Bugün Almanya'da yaĢayan Ģair, Ģiir ve sanatla ilgilemeye devam etmektedir. Burhan Yaralı, Ģiire erken yaĢlarda baĢlamıĢtır. ġiirle hoyrat yazarak baĢlayan Ģair, kısa bir zamanda sağlam bir Ģiir diline sahip olmuĢtur. Burhan Yaralı'nın Ģiirlerinde daha çok vatan, sevgi, aĢk, kahramanlık, dostluk, Türkmen milliyetçiliği gibi temalar ağır basmaktadır.
Özet (Çeviri)
The progress of contemporary Iraqi Literature accompanied by enhancing.Of three languages Arabic, Kurdish and Turkish. Having many new writers and poets come to poetical arena have exerted a great influence among whom is (Burhan Yaralı). Burhan Yaralı played a great role in the contemporary Turkish literature and he has a significant place in the midst of poets and writers as a great poet. His full name is Burhan Jabar Salih and he was born in 1974 and opened his eyes in Qalat Quarter, Takia Avenue. He came to the world from a couple of Turkish parents. He completed all of his Basic-Elementary- and high school in Hawler in 1968. He was enrolled in Bagdad University of Bagdad-Agriculture Faculty and graduated in 1972. Then he took the teaching career and employed as a teacher and then was retired on the same career. He is still in life and wetting poems in Germany. Burhan Started to write poems form his early age. His masterpiece was (Hayrat) and soon he became a completed poet. His poems are revolving around love, patriotism, bravery, friendship and ardent Turkmanship.