Stratejik planlama: Bir kamu kurumunda uygulama örneği
Strategic planning: A public institution case
- Tez No: 505192
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Stabil olmayan bir dünyada yaşamaktayız. Küreselleşme ile birlikte dünyada sürekli ve gün geçtikçe artan bu değişim ve dönüşümler siyasetten ekonomiye, özel sektörden kamu yönetimine, bilimden teknolojiye kadar birçok alanda kendini göstermektedir. Buna paralel mevcut organizasyonlar da bu değişime ayak uydurmak ve getirdiği belirsizliklerle, rekabetle ve karşılaşabilecekleri sorunlarla başa çıkmak zorundadır. İşte bu durumda günümüz organizasyonları için varlıklarını sürdürebilmek, geleceğe hazırlıklı olmak ve önceden doğru tahminlerde bulunmakla mümkündür. Değişen çevre koşullarında fırsat ve tehditleri dikkate alıp geleceğe dönük uzun dönemli planların hazırlanmasıyla organizasyonları belirtmiş olduğumuz hazırlıklı duruma getiren stratejik planlama ilgililere yardımcı olan iyi bir kılavuz niteliğindedir.“Stratejik Planlama: Bir Kamu Kurumunda Uygulama Örneği”adını taşıyan bu çalışmada, stratejik planlamanın kavramsal çerçevesi ve konuyla ilgili detaylı anlatımlarına yönelik farklı başlıklar ele alınıp sunulduktan sonra stratejik planlama süreci açıklanmıştır. Daha sonra yukarıda belirtildiği gibi kamu yönetiminde de stratejik planlamanın gerekliliği farkedilmiş olduğundan stratejik planlamanın Tük Kamu Yönetimindeki gelişimi ve Kamu İdareleri için Stratejik Planlama Kılavuzunun üçüncü sürümü baz alınarak stratejik plan hazırlama süreci ele alınmış ve kamuda uygulamasına başlanan bu stratejik planlamanın gerekliliği, faydaları, bu süreçte karşılaşılan güçlükler/engeller incelenmiştir. Son olarak stratejik planlamanın kamudaki uygulaması, bir kamu kurumunun 2015 – 2019 yılları için hazırlamış olduğu stratejik planı üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
We live an unstable world. Along with globalization, these changes and transformations that are constantly and continuously increasing in the World are manifest in many fields such as politics, economics, private sector, public administration, science and technology. Concordantly, existing organizations have to resilience and cope that it brings uncertainty, competition and problems encountered. In this case it is possible to survive for today's organizations, to be prepared for the future and to make predictions in advance. Strategic planning, is a good guide to helping the concerned which takes into account the opportunities and threats in changing environmental conditions and bring up the organization in a prepared state with the preparation of long-term plans for the future, In this work, which is named“Strategic Planning: A Public Institution Case”, the strategic planning process is explained after conceptual framework of strategic planning and the different titles are presented about detailed explanations Later on, as mentioned above, the necessity of strategic planning in public administration has been realized. Based on strategic planning's development in Turkish Public Admistration and the third version of the Strategic Planning Guideline for Public Administrations, strategic plan preparation process has been taken into consideration with difficulties, obstacles and necessity of strategic planning, which is started to be implemented in the public sector were examined. Finally, the implementation of strategic planning in a public institution is addressed through a strategic plan that a public institution has prepared for 2015-2019.