The importance of leadership styles in decision making process: A research in charity organizations in Iraq
Karar verme sürecinde liderlik türlerinin önemi: Irak'taki hayır kuruluşlarında bir çalışma
- Tez No: 505201
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Örgütlerin farklılaşan yapısı ve değişen çalışan profili, liderlik kavramının bireylerin aynı anda farklı niteliklere sahip olmasını gerektiren çok boyutlu bir süreç olmasını gerektirmektedir. Özellikle yardım organizasyonlarında İşe yönelik ve insana yönelik liderlik özelliklerinin başarılı liderlik uygulamaları için gerekli olduğu ve karar verme sürecinde bu dengenin sağlıklı bir şekilde kurulması önem arz etmektedir. Bu çalışmada Irak'taki uluslararası yardım organizasyonlarında görev alan yöneticilerin ve çalışanların görüşlerine göre liderlik stillerinin karar verme üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tarama modeliyle gerçekleştirilen bu araştırmada Irak'ta hâlihazırda faaliyetlerine devam eden 14 yardım kuruluşunda görev yapmakta olan 430 çalışan araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında üç boyuttan oluşan 'Liderlik Stilleri Ölçeği' (Etkileşimli, Dönüşümcü ve Serbestlik Tanıyan Liderlik) ve tek boyutlu 'Karar Verme Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre Irak'ta faaliyette bulunan yardım kuruluşlarının çalışanlarının görüşlerine göre kendi örgütlerinin yöneticilerinin güçlü-yüksek dönüşümcü ve etkileşimli liderlik stillerine sahip oldukları buna karşın orta düzeyde serbestlik tanıyan bir liderlik stili sergiledikleri görülmüştür. Yine yardım organizasyonlarında çalışanlar yöneticilerin güçlü ve yüksek bir karar verme düzeyine sahip olduklarını ifade etmişlerdir. Araştırmada gerçekleştirilen korelasyon analizlerine göre karar verme ile tüm liderlik stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bununla birlikte karar verme davranışı sadece dönüşümcü ve etkileşimli liderlik stilini anlamlı düzeyde yormaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Etkileşimli Liderlik, Dönüşümcü Liderlik, Tam Serbestlik Tanıyan Liderlik, Karar Verme.
Özet (Çeviri)
The divergent nature of organizations and the change of working profile require the concept of leadership to be a multidimensional process, which requires individuals to have different qualities at the same time. It is especially important for charity organizations that job-oriented and human-oriented leadership skills are essential for successful leadership practices and that this balance should be established in a healthy manner during the decision-making process. This study examined the role of leadership styles in decision making according to the views of managers and employees in international charity organizations in Iraq. In this survey conducted by the screening model, 430 employees currently working in 14 charities organization in Iraq are included in the research. The 'Leadership Styles Scale' (Transactional, Transformational and lassies faire Leadership) and the one-dimensional 'Decision Making Scale' were used to collect data in the study. According to the findings of the research, the workers of Iraq's charity organizations found that the managers of their organizations had a moderately liberal leadership style, while they had strong-high transformational and transactional leadership styles. Employees in charity organizations also stated that managers have a strong and high level of decision-making. According to the correlation analysis performed in the research, a meaningful relationship was found between decision making and all leadership styles. Decision-making behavior, however, is only reasonably driven by the transformational and transactional leadership style. KEY WORDS: Transactional Leadership, Transformational Leadership, Lassies Faire Leadership, Decision Making.