İşletmelerde kriz yönetimi ve Ankara sanayi işletmelerindeki bir uygulama çalışması ile model önerisi
Crisis management in companies and a model propose by praxis oriented study in Ankara industrial companies
  1. Tez No: 124631
  2. Yazar: SERPİL ESEN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAL CEM AŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU İŞLETMELERDE KRİZ YÖNETİMİ VE ANKARA SANAYİ İŞLETMELERİNDEKİ BİR UYGULAMA ÇALIŞMASI İLE MODEL ÖNERİSİ Serpil Esen COŞKUN İşletme Anabüim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2003 Danışman : Prof. Dr. İnal Cem AŞKUN Bugün dünyamız, pek çok değişimin hızlı bir biçimde yaşandığı, doğrusal olmayan, düzensiz, kararsız ve belirsiz bir dönemi yaşamaktadır. Böylesi özelliklere sahip olan ve fırtınalı dönem olarak adlandırılan bir dönemin işletmeler için getirişi yeni krizler olacaktır. İçinde yaşadığımız yüzyılın bu koşullarında işletmelerin geleceğe önde varabilmeleri, yeni zamanların öncü işletmeleri olabilmeleri, en azından hayatta kalabilmeleri için yapmaları gereken şey, krizleri başarılı bir biçimde yönetip tehditleri fırsata dönüştürebilmek, yeni fırsatlardan ve gerçeklerden yararlanabilmektir. 20. yüzyılın sonunu ve 21. yüzyılın başlangıcını anlatan ve bir geçiş dönemi olarak nitelendirilen 1900'lü yıllarda işletmelerin yaşadığı krizlerin boyutunun yaşamsal ölçülere ulaşması nedeniyle kriz yönetimi, işletmelerin gündemine girmiştir. Ancak, birçok araştırma kriz yönetiminin, yeni bir olgu olması nedeniyle, bugün birçok işletmede yeterince anlaşılmadığım ortaya koymuştur. Bu nedenle, çağımız koşullarında işletmelerin yaşamı açısından son derece önem taşıyan kriz yönetimi araştırma konusu olarak seçilmiş ve Türk Sanayi İşletmelerindem kriz yönetiminin ne ölçüde anlaşıldığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, Ankara Sanayi İşletmeleri üzerinde bir uygulama çalışması yapılmıştır. Araştırmada, işletmelere kriz yönetiminin genel çerçevesinin sunulması; araştırma kapsamında yapılan uygulama çalışması sonucunda, kriz yönetiminin yeterince anlaşılmadığı ve bu nedenle krizlere karşı herhangi bir yönetim yapısı oluşturmadığı belirlenen Ankara Sanayi İşletmelerinin kendi yapı, işleyiş ve özelliklerine göre kendi kriz yönetim sistemlerini oluşturmalarında yol gösterecek genel bir kriz yönetim modeli önerilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda araştırma, beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kriz ve kriz yönetimi kavramları üzerinde durulmuş ve bu kapsamda krizin tanımı ve özellikleri, kriz süreci, kriz yönetiminin tanımı ve özellikleri ile kriz yönetim süreci incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, işletmelerde kriz yönetimi kapsamında yapılması gereken etkinlikler üzerinde durulmuştur. Bu etkinlikler, kriz sürecinin izlediği seyire koşut olarak kriz öncesi kriz yönetimi etkinlikleri, kriz am kriz yönetimi etkinlikleri ve kriz sonrası kriz yönetimi etkinlikleri olmak üzere üç başlıkta incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, kriz dönemlerinde kriz yönetim sürecindeki yönetim biçimi üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda öncelikle, olağan dönemler ile kriz dönemleri karşılaştırılarak aralarındaki farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Daha sonra, kriz koşullarının gerekli kıldığı karar verme yaklaşımı, önderlik biçimi, güç kullanma biçimi, yönetim kuramı seçimi ve yönetici kişiliği incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, Ankara Sanayi İşletmelerinde kriz yönetiminin ne ölçüde anlaşıldığım belirlemeye yönelik uygulama çalışmasına yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise, uygulama çalışması sonuçlarının genel değerlendirmesi ile Ankara Sanayi İşletmeleri için genel bir kriz yönetim modeli önerisi sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today, our world has been dwelling in an epoch of an uncertain period; a period with non-linear intervals and undecisive and uncertain period of time, where the changes are put in the daily life with an extremely rapid process. The inputs of such period, that has such peculiar characteristics which is to be named as a stormy epoch, will be the new crisis. Within the framework of such conditions of the century in which we are living, the things that have to be done by the companies are mainly to manage the crisis successfully and turn the threats into an opportunity and make use of the new opportunities and new realities in order to reach the future with an advanced step and to be able to be one of the leading companies of the new times and at least to be able to survive. In the years of 1900's, which has been named as the transation period from the end of the 20th century into the 21st century, the concept of crisis management has been introduced into the time-table because the dimensions of the crises have grown up and reached at the level of survival of life existence. But, today, number of researches have shown that the crisis management has not been understood enough simply because it is a new concept. Because of this reason, the crisis management, with its immense importance within the mental view of the survivalibity of the companies, has been choosen as a research subject and efforts have been made to clarify and define the level at which the crisis management has been thoroughly understood within the Turkish Industrial managements. Within this framework a subject case has been practiced among the industrial company managements in Ankara.In this research, it has been aimed at submitting a general framework of the crisis management and proposing a general crisis management model which will guide the Ankara industrial management companies to form their own crisis management systems in accordance with their own structure, functionality and special features since it is well known that after the praxis studies within this research framework, the results have shown that the crisis management has not been understood clear enough and a suitable management style against the crisis has not been structured in Ankara Industrial managing companies. Under the guidance of these aims, this research is consisted of five main chapters : In the first chapter, concepts about the crisis and the crisis management have been emphasized and within this framework the definitions of crisis and their characteristics and the period of crisis and the definition of the crisis management and its characteristics and the period of crisis management have been put under research binocular. In the second chapter, the actions which are necessary to be taken within the global aspects of crisis management by the company management have been emphasized. These activities being as the preconditions of the process of the crisis period have been tried to be examined under three chapters such as firstly crisis management activities before the crisis occurs, secondly crisis management activities during the crisis period and thirdly chrisis management activities after the crisis are over. In the third chapter the management style during the period of crisis have been emphasized. Within this framework the normal times and the crisis periods have been put into comparison and a trial has been made to put forward the differences between them. After that the issues have been investigated such as the approach towards the decision making under the circumstances that the crisis has preconditioned and the style of leadership and the style of power using and the preferences of the administration theory and the type of the manager.VI In the forth chapter, a praxis orientiated study to define at which level the crisis management is understood in Ankara's Industrial companies, has been given a place. In the fifth chapter, a general estimation of the results of this praxis studies been made and a general crisis management model has been proposed for the Ankara's Industrial Companies.