Grafik tasarım ve matematik ilişkisi
Graphi̇c design and mathematical relationships
  1. Tez No: 505202
  2. Yazar: NAZLI IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Matematik bir bilim dalının içinde değerlendirilse insan bilimlerinde yer alırdı. Çünkü matematik insanın yarattığı soyut nesneler ve yapılarla ilgilenir. Matematik bu sayede geniş bir yelpazede geçerlilik kazanır. Matematik estetik algımızı zenginleştirir, ifadelerimizin keskin ve net olmasını sağlar. Grafik tasarım uygulamalarını okumak, anlamak ve değerlendirmek tasarımın biçimsel analizinin yapılmasıyla mümkündür. Tasarımın biçimsel yönünü oluşturan temel ilke ve öğelerde matematikte yer edinmiştir. Tasarımda yer alan görseller, tipografiler, çizimler ve renk uyumunun bütünlüğünün sağlanması önemli bir yer tutmaktadır. Tasarımın hedef kitlenin dikkatini çekecek, etkileyecek düzeye ulaşması, plastik değerlerin matematiksel ilkelerle harmanlayan özverili bir çalışmanın sonucudur. Tezde grafik tasarım alanlarında matematiğin kullanımı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mathematics was included in human sciences when evaluated within a science discipline. Because mathematics is concerned with abstract objects and structures created by people. Mathematics is valid in this wide range of subjects. Mathematics enriches our aesthetic sense, making our expressions sharp and clear. Reading, understanding and evaluating graphic design applications is possible through a formal analysis of the design. It has taken place in mathematics in the basic principles and elements that form the formal direction of design. It is important to ensure the integrity of the images, typographies, drawings and color matching in the design. It is the result of a self-sacrificing study that blends plastic values with mathematical principles. Use of mathematics in the fields of graphic design has been investigated in the thesis.