Türkiye ekonomisi için P-Star Modelinin sınanması: Genelleştirilmiş momentler metodu
A test of the P-Star Model for Turkish Economy: the generalized method of moments
  1. Tez No: 505222
  2. Yazar: CAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVANUR FEYZA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hallman vd. (1989, 1991), fiyatlar genel seviyesinin uzun dönemde yakınsama göstereceği bir denge değeri olduğunu öne sürmüşlerdir. Hallman vd. (1991) daha sonra bu görüşlerini“P-Star Modeli”olarak geliştirmişlerdir. P-Star modeli, enflasyonun uzun dönemde para arzındaki büyümeden kaynaklandığını ifade etmektedir. Bu modele göre, fiyat açığı ile enflasyon arasında negatif bir ilişki mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ekonomisi için P-Star modelinin geçerliliğini test etmektir. Çalışma 2005:04 – 2017:03 (üçer aylık) dönemini kapsamaktadır. Bu çalışma üç önemli ekonometrik süreci kapsamaktadır. Çalışmada ilk olarak, M0, M1, M2 ve M3 parasal göstergeler altında dört farklı fiyat açığı hesaplanmıştır. İkinci olarak, Genelleştirilmiş Momentler Metodu (GMM) ve En Küçük Kareler (EKK) yöntemleri ile dört farklı P-Star modeli tahmin edilmiş ve sonrasında optimal P-Star modeli tespit edilmiştir. Son olarak, Türkiye ekonomisi için P-Star modelinin geçerliliği test edilmiştir. Bu çalışmada, optimal P-Star modeli GMM yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın bulgularına göre, Türkiye ekonomisinde P-Star modeli geçerlidir. Sırasıyla M0, M3, M1 ve M2 para arzından elde edilen fiyat açıkları uzun dönemde bir enflasyon göstergesi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Hallman et al. (1989, 1991) have argued that general price level has an equilibrium value that will converge in the long term. Hallman et al. (1991) later have developed their opinions as“P-Star Model”. P-Star model implies that inflation arises from the growth of the money supply in the long-run. According to this model, there is a negative relationship between price gap and inflation rate. The aim of this study is to test the validity of the P-Star model for the Turkish economy. The study covers the period of 2005:04 – 2017:03 quarterly. This study uses three important econometric processes. In this study, firstly, four different price gaps were calculated under M0, Ml, M2 and M3 monetary aggregates. Secondly, four different P-Star models are estimated separately by using Generalized Method of Moments (GMM), and Ordinary Least Squares (OLS) and then, the optimal P-Star model was determined. Finally, the validity of P-Star model was tested for the Turkish economy. In this study, optimal P-Star model was found by using GMM methods. According to the findings of this study, the P-Star model is valid for the Turkish economy. Price gaps that are computed from M0, M3, M1 and M2 money supply can be used as inflation indicator in long term, respectively.