Yeni bazı benzimidazol türevlerinin sentez, yapı aydınlatılması ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Syntehis, structure elucidation and antimicrobial activity of some new benzimidazole derivatives
  1. Tez No: 505250
  2. Yazar: EZGİ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, 2 farklı grupta olmak üzere toplam 10 adet orijinal benzimidazol türevi molekül sentezlenmiştir (4a-h, 6a,b). Tasarlanan türevlerin sentezi için öncelikle ilgili benzaldehitlerin sodyum metabisülfit (Na2S2O5) tuzları hazırlanmıştır. 1,2-Diaminobenzen-4-karboksilik asit ile DMF ortamda halka kapatma reaksiyonuyla istenen benzoik asit türevleri elde edilmiştir (1a-d). Benzoik asit türevleri tiyonil klorür ile reaksiyona tabi tutularak, açil klorürler (2a-d) elde edilmiştir. Piperidin ve ilgili piperazin türevleri sübstitüe edilerek de sonuç moleküllere (4a-h) ulaşılmıştır. 6a-b Türevlerinin sentezi için; ilgili sodyum metabisülfit tuzları (5a-b), 4,5-dikloro- 1,2-diaminobenzen ile DMF ortamda halka kapatma işlemine tabi tutulmuştur. Bu basamaklardan sonra saflaştırma yöntemleri uygulanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin saflıkları İTK, erime noktası tayinleri ve elemental analiz verileri ile değerlendirilmiştir. Yapıların aydınlatılmasında 1H-NMR, 13C-NMR, Mass (ESI) Spektroskopilerinden yararlanılmıştır. Tez kapsamında sentezlenen ürünlerin analiz sonuçları, istenen kimyasal yapıda olduklarını ve memnun edici saflıkta elde edildiklerini kanıtlar niteliktedir. Sentezlenen moleküllerin antimikrobiyal etkileri S. aureus, E. feacalis, P. aeruginosa, E. coli, C. albicansa karşı ampisilin ve mikonazol referans alınarak in vitro ortamda tüp dilüsyon yöntemi test ile edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this master thesis 2 different group 10 original benzimidazole derivative molecules has been synthesized (4a-h, 6a,b). For the synthesis of benzimidazole derivatives, firstly Na2S2O5 salts of related benzaldehides were prepared. 1,2-Diaminobenzene-4-carboxylic acid and sodium metabisulphite salts reacted in DMF for the ring-closure reaction, with that way benzoic acid derivates has obtained (1a-d). Benzoic acid derivatives were reacted with thionyl chloride to give acyl chlorides (2a-d). Substitution of piperidine and piperazine derivatives with acyl chlorides gave final molecules (4a-h). 6a,b Derivatives were synthesized via the ring-closure reaction of Na-metabisulphite salts (5a-b) with 4,5-dichloro-1,2-diaminobenzene in DMF. After that steps purification have been applicated to the final compounds. Purified molecules were evaluated by TLC, melting point determination and elemental analysis data. 1H-NMR, 13C-NMR, Mass (ESI) spectroscopies were used for elucidation of the structures. Analyze results of these molecules are proving that they are in desired chemical structure and their purification is satisfactory.