Bazı yeni N1-sübstitüe-2-klorobenzilamino-1H-benzimidazol-5-karboksamidin türevlerinin sentezleri, yapılarının aydınlatılması ve İn Vitro antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
Synthesis, structural elucidation, and investigation of In Vitro antimicrobial effects of some new N1-substituted-2-chlorobenzylamino-1H-benzimidazole-5-carboxamidine derivatives
  1. Tez No: 999098
  2. Yazar: HUMAM İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bazı yeni N1-sübstitüe-2-klorobenzilamino-1H-benzimidazol-5-karboksamidin türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiş, yapı aydınlatmaları yapılmış ve in vitro antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında toplam yedi adet amidin ve amidoksim türevi bileşik sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapısal doğrulamaları; kütle spektrometrisi (MS), proton 1H ve karbon 13C nükleer manyetik rezonans (NMR) spektroskopisi ile iki boyutlu NMR tekniklerinden COSY ve NOESY gibi yöntemler kullanılarak detaylı bir şekilde yapılmıştır. Elde edilen yeni türevlerin antimikrobiyal etkileri, daha önce sentezlenmiş benzer benzimidazol türevlerindeki amit grubu taşıyan bileşiklerdekine benzer veya daha iyi biyolojik aktivite göstermesi beklenmiştir. Bu beklenti, QSAR (kantitatif yapı-aktivite ilişkisi) analizleri ile de desteklenmiştir. Çalışmanın biyolojik değerlendirme aşamasında ise Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşları kullanılmıştır. Yapılan in vitro testler sonucunda bazı bileşiklerin anlamlı düzeyde antimikrobiyal etki gösterdiği belirlenmiştir. Bu tez çalışması, benzimidazol iskeletine sahip amidin ve amidoksim türevlerinin sentezlenerek potansiyel antimikrobiyal ajanlar olarak değerlendirilmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle bazı türevlerin dirençli bakteri suşları üzerinde gösterdiği yüksek etki, ileride yapılacak daha kapsamlı biyolojik ve farmakokinetik çalışmalar için yol gösterici niteliktedir
Özet (Çeviri)
In this study, the synthesis, structural elucidation, and in vitro antimicrobial effects of some new N1-substituted-2-chlorobenzylamino-1H-benzimidazole-5-carboxamidine derivatives were investigated. A total of seven amidine and amidoxime derivative compounds were synthesized. The structural confirmation of the synthesized compounds was carried out in detail using mass spectrometry (MS), proton 1H and carbon 13C nuclear magnetic resonance (NMR) spectroscopy, along with two-dimensional NMR techniques such as COSY and NOESY. The antimicrobial effects of the newly obtained derivatives were compared with previously synthesized benzimidazole derivatives bearing amide groups, and it was expected that the amidine derivatives would exhibit higher biological activity. This expectation was also supported by QSAR (quantitative structure-activity relationship) analysis. In the biological evaluation stage of the study, Escherichia coli, Staphylococcus aureus, and methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) strains were used. As a result of the in vitro tests, some compounds were found to show significant antimicrobial activity. This thesis contributes to the evaluation of amidine and amidoxime derivatives containing a benzimidazole scaffold as potential antimicrobial agents. The high activity exhibited by certain derivatives against resistant bacterial strains provides a guiding basis for more comprehensive biological and pharmacokinetic studies in the future. Key Words