Sermiyan Midyat Sinemasında Mardin kentinin kültür ve mekân bağlamında temsili
Representation in the context of culture and space of the Mardi̇n city in the movie
- Tez No: 505252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İstanbul'a alternatif mekân arayışları, 2000'li yılların başında sinemacıları yeni mekân bulma konusunda harekete geçirmiştir. O dönemlerde Mardin sinemacılar için bu gözde mekânlardan bir tanesi haline gelmiştir. Özellikle Birleşmiş Milletler'in Mardin'i“Unesco Dünya Kültür Mirası Adaylığı”listesine eklemesi ve dönemin mevcut hükümetinin destekleyici politikaları bu noktada önemli katkılar sağlamıştır. Bu çalışmada Sermiyan Midyat'ın yönetmenliğini yaptığı Mardin temalı film-ler yansıtılan kültür ve temsil edilen mekân ekseninde incelenmiştir. Bu bağlamda Hükümet Kadın-1, Hükümet Kadın-2, Ay Lav Yu ve Ay Lav Yu Tuu filmleri gös-tergebilimsel çözümleme çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışma sonunda incelenen film-lerde hem kültürel hem de mekânsal unsurların nasıl yansıtıldığı ve göstergelerden ne şekilde yararlanıldığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Looking for an alternative location instead of İstanbul, pushed film makers to find a new location in the beginning of 2000. Mardin became a popular location for film makers in that period of time. Especially United Nation's decision to add Mardin in thenominee list of“Unesco World Cultural Heritage”and supportive politics from present government in that period of time contributed greatly. In this study, movies with Mardin theme directed by Sermiyan Midyat were examined from the point of reflected culture and represented locations. In this sense, Hükümet Kadın, Hükümet Kadın-2, Ay Lav Yu and I Lav Yu Tuu are studied with semiotics. How both cultural and spatial elements are reflected and in what way in-dicators became beneficial in the movies that studied can be found at the end of this study.