A Template based model for lipreading
Şablona dayalı modelle dudak okuma
- Tez No: 50526
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Otomatik söz tanıma yapılması oldukça zor ve işlem yogim bir konudur. Özellikle duyma özürlü insanların dudak okuyarak konuşulanları anlayabilmeleri araştırmacıları otomatik söz tanımada görsel söz bilgisinin de kullanılabilirliğini araştırmaya yöneltmiş tir. Bu yüzden otomatik söz tanıma işlemine yardımcı olması amacıyla görsel söz bilgisinin kullanılması son yıllarda popüler hale gelmiştir. Bu çalışmada, görsel bilgiye dayalı otomatik söz tanıma işlemine yardımcı ola bilmesi amacıyla şablon tabanlı bir ağız modeli önerilmiş, örneklenmiş görsel ağız dizileri boyunca önerilen modelin model parameterleri değişik ölçütlerle irdelenerek ağız dizilerini birbirinden iyi bir şekilde ayırabilen ölçüt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Automatic speech recognition is notoriously hard and. thus any predictive source of information and constraints that could be incorporated into a computer speech recog nition would be desirable. One valuable source of information is visual speech informa tion. Humans, especially hearing impaired individuals, can utilize visual speech infor mation. Visual speech information can provide direct cues about phonemes, speaker gender and identity and subtle cues for discriminating speech from background noise. This thesis presents a deformable template based model for lipreading. Tem plate model employs Bezier curves and the parameters of these curves are extracted using non-linear optimization methods. The extracted parameters are then classified using principle component analysis and averaging techniques.