Multicast route calculation on multimedia applications
Çokluortam uygulamalarında çokluyayın yol hesaplaması
- Tez No: 50527
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bazı çoklu-ortam uygulamaları aynı bilgi paketlerinin bir grup alıcıya gönderilmesini gerektirir. Bu gibi uygulamalarda çoklu-yayın teknikleri kullanılmalıdır. Çoklu-yayın konuşmalarını yapabilmek için özel protokoller gereklidir. Bu protokoller, toplam ağ ücretini en aza indirecek çoklu-yayın ağacını bulurken, çoklu-ortam uygulamasının tanımladığı kaynak ile bütün hedef düğümler arasındaki olabilecek en yüksek gecikme şuurlarım aşmamalıdır. Çoklu-yayında yer alan birimlerin arasındaki toplam ağ ücretim en aza indirecek yol atama yöntemleri, çizgelerde Steiner Ağacı Problemi olarak bilinir ve polinomsal karmaşıklıktaki algoritmalarla çözülemeyen problemlerden biridir. Bu problemin çözümü için polinomsal zamanda çalışan pek çok buluşsal yöntem öne sürülmüştür. Ancak bu yöntemlerin dezavantajı, belirli servis kalitesinin garanti edilmesini bekleyen çoklu-ortam uygulamaları için uygun olmamalarıdır. Bu çalışmada, tavlama benzetimini Steiner Ağacı Problemi'nin çözümüne uyguladık. Örnek çalışmalar üzerinde yapılan denemeler oldukça iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Some multimedia applications require delivery of the same data to a group of hosts, where multicast communication techniques should be used. Special protocols are needed to support multicast communication. The protocols should be able to compute the routing tree that minimizes the total network cost without exceeding the bounds for end-to-end delay from the source node to any destination given by the underlying multimedia application. Choosing a route that minimizes the network cost between multicasting parties is a decision problem which is closely related with the Steiner Tree Problem (STP), and is known to be iVf-complete. Several heuristics have been proposed for solving STP that run in polynomial time and result in reasonable solutions. However, they have the drawback that they are not designed for multimedia applications which require certain quality of service (QoS) guarantees. In this thesis, we have investigated the success of simulated annealing (SA) for solving the STP. We experimented with example problems of different size and obtained promising results.